Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil - Engine Oil

A~5010178~3224

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.34
14.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle
>9 pcs.
49.12
40.93 £ 55.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.12 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MAZDA
Engine Oil 5W30 5l DEXELIA ULTRA

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.22
80.18 £
(19.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 20W50 1l Lubro

20W50 1l

API CC SF
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.76
7.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Engine Oil 10W30 1l Power 1 Ultimate synthetic

10W30 1l

API SP
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.80
10.67 £ 19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.80 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC

5W30 1l

API SQ ILSAC GF-7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.20
10.17 £ 20.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.20 £

MOTUL
Engine Oil 20W50 2l CLASSIC

20W50 2l

API CC SF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.26
34.38 £
(20.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l Synthoil Longtime

0W30 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.98
80.82 £ 134.20 £
(19.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 96.98 £

REVLINE
Engine Oil 10W40 5l ULTRA FORCE

10W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.12
60.93 £ 106.02 £
(4.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.12 £

REVLINE
Engine Oil 0W20 1l ULTRA FORCE

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.93
9.94 £ 18.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.93 £

SHELL
Engine Oil 15W40 1l Helix

15W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 13.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Race 4l 4T, API SN; SN+ JASO MA-2 synthetic

10W40 4l

API SN SN+
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.77
59.81 £ 112.54 £
(17.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.77 £

CASTROL
Engine Oil 0W40 1l EDGE

0W40 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.88
18.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W16 1l

0W16 1l

API SN ILSAC GF-6
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.60
33.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Racing Extra Performance

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.78
38.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Racing Super Performance

5W30 1l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.44
38.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 1l Special TEC AA

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.98
21.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
4T engine oil 5W40 CASTROL Power 1 Scooter 1l 4T, API SL JASO MB synthetic

5W40 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.52
15.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W40 5l EDGE

0W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.16
97.63 £
(23.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special TEC AA

5W30 1l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.09
13.41 £ 25.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.09 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l ALL CLIMATE

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.10
8.42 £ 18.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.10 £

MOPAR
Engine Oil 0W20 5l MaxPro

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.60
78.83 £
(18.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 20W50 5l Lubro

20W50 5l

API CC SF
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.34
25.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.14
16.78 £
(15.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l HYBRID

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 22 of 38 next

Engine Oil: Essential for Your Vehicle’s Performance and Longevity

Engine oil is a crucial component in maintaining the performance and health of your vehicle’s engine. Whether you own a petrol or diesel engine, using the right engine oil ensures smooth operation and reduces wear and tear. At IC24 UK, we provide a wide selection of high-quality engine oils designed to keep your engine running efficiently for longer.

Why Engine Oil is Essential for Your Vehicle

Engine oil serves multiple vital functions. It lubricates engine parts, preventing metal-to-metal contact and reducing friction. This helps minimise the wear of internal components and ensures the smooth running of your engine. Engine oil also helps cool the engine by carrying heat away from moving parts, improving overall performance. Furthermore, it helps clean the engine by picking up dirt and debris, preventing the build-up of harmful deposits and sludge that could impair engine functionality.

Types of Engine Oil

There are several types of engine oils, each suited for specific engines and driving conditions. These include:

  • Synthetic Oil: Offers superior protection, performance, and longer intervals between oil changes. Ideal for high-performance vehicles.
  • Semi-Synthetic Oil: A blend of synthetic and mineral oils, providing a balance between performance and affordability.
  • Mineral Oil: Traditional and cost-effective, suitable for older engines or those with simpler designs.

Choosing the correct type of engine oil is essential, as it impacts both the engine's efficiency and lifespan. Be sure to consult your vehicle's manual to determine the recommended oil grade and type.

Key Features of Engine Oil Available at IC24 UK

  • High Viscosity Stability: Engine oils at IC24 UK are designed to perform well under extreme temperatures, ensuring that your engine is well-protected year-round.
  • Excellent Wear Protection: Our engine oils are formulated to reduce friction and wear on engine components, extending the life of your vehicle.
  • Improved Fuel Efficiency: Using high-quality engine oil can enhance fuel economy by reducing internal engine friction.
  • Clean Engine: Our oils are designed to clean the engine and prevent harmful deposits, keeping the engine parts in optimal condition.

Why Choose IC24 UK for Your Engine Oil Needs?

At IC24 UK, we pride ourselves on providing top-notch automotive products at competitive prices. Our range of engine oils is selected from trusted brands, ensuring you receive only the highest quality oils for your vehicle. We are committed to customer satisfaction, offering fast delivery and excellent service to help keep your vehicle in peak condition.

Moreover, our website offers a user-friendly experience, allowing you to quickly find the right engine oil for your car, van, or commercial vehicle. Whether you need oil for everyday driving or for high-performance engines, we have the right solution for you.

Order Your Engine Oil Today!

Don’t compromise on the health of your engine—choose the best engine oil available at IC24 UK. Browse our selection and place your order today to ensure your vehicle runs smoothly and efficiently.

Check Out Our Other Products

Looking for more high-quality auto parts? Be sure to check out our Door Light Bulb for your vehicle's lighting needs!