Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil - Engine Oil

A~5010178~3224

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.04
10.03 £ 19.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.04 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SN SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 5l VR1

10W60 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.91
61.59 £ 117.42 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.91 £
Sports oils

Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 1l VR1

10W60 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.92
12.43 £ 25.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.92 £

VALVOLINE
Engine Oil 20W50 5l VR1

20W50 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.07
50.06 £ 113.14 £
(12.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.07 £

VALVOLINE
Engine Oil 20W50 1l VR1

20W50 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.25
10.21 £ 20.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.25 £
Sports oils

Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 1l VR1

5W50 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.16
12.63 £ 25.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.16 £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 4l VR1

5W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.35
42.79 £ 93.52 £
(12.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 51.35 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 5L

0W20 5l

API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
133.24
111.03 £
(26.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 1L

0W20 1l

API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.08
24.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.98
16.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 1L

5W40 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.88
19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Manual Transmission Oil 75W90 1l MOBILUBE

75W90 1l

API GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.06
12.55 £ 26.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.06 £

SHELL
Manual Transmission Oil 80W90 1l Spirax

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.34
12.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Manual Transmission Oil 75W90 1l Spirax synthetic

75W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Extra Performance

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC AA

5W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
108.24
90.20 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l 8100

0W20 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.21
13.51 £ 26.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.56 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.32
24.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 0W30 ELF HTX 3830 1l 4T competitive; short distances synthetic

0W30 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.94
30.78 £ 49.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.94 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 10W60 ELF Moto 4 Race 4l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

10W60 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(19.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.54
20.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.41
35.34 £ 62.58 £
(10.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.41 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 21 of 38 next

Engine Oil: Essential for Your Vehicle’s Performance and Longevity

Engine oil is a crucial component in maintaining the performance and health of your vehicle’s engine. Whether you own a petrol or diesel engine, using the right engine oil ensures smooth operation and reduces wear and tear. At IC24 UK, we provide a wide selection of high-quality engine oils designed to keep your engine running efficiently for longer.

Why Engine Oil is Essential for Your Vehicle

Engine oil serves multiple vital functions. It lubricates engine parts, preventing metal-to-metal contact and reducing friction. This helps minimise the wear of internal components and ensures the smooth running of your engine. Engine oil also helps cool the engine by carrying heat away from moving parts, improving overall performance. Furthermore, it helps clean the engine by picking up dirt and debris, preventing the build-up of harmful deposits and sludge that could impair engine functionality.

Types of Engine Oil

There are several types of engine oils, each suited for specific engines and driving conditions. These include:

  • Synthetic Oil: Offers superior protection, performance, and longer intervals between oil changes. Ideal for high-performance vehicles.
  • Semi-Synthetic Oil: A blend of synthetic and mineral oils, providing a balance between performance and affordability.
  • Mineral Oil: Traditional and cost-effective, suitable for older engines or those with simpler designs.

Choosing the correct type of engine oil is essential, as it impacts both the engine's efficiency and lifespan. Be sure to consult your vehicle's manual to determine the recommended oil grade and type.

Key Features of Engine Oil Available at IC24 UK

  • High Viscosity Stability: Engine oils at IC24 UK are designed to perform well under extreme temperatures, ensuring that your engine is well-protected year-round.
  • Excellent Wear Protection: Our engine oils are formulated to reduce friction and wear on engine components, extending the life of your vehicle.
  • Improved Fuel Efficiency: Using high-quality engine oil can enhance fuel economy by reducing internal engine friction.
  • Clean Engine: Our oils are designed to clean the engine and prevent harmful deposits, keeping the engine parts in optimal condition.

Why Choose IC24 UK for Your Engine Oil Needs?

At IC24 UK, we pride ourselves on providing top-notch automotive products at competitive prices. Our range of engine oils is selected from trusted brands, ensuring you receive only the highest quality oils for your vehicle. We are committed to customer satisfaction, offering fast delivery and excellent service to help keep your vehicle in peak condition.

Moreover, our website offers a user-friendly experience, allowing you to quickly find the right engine oil for your car, van, or commercial vehicle. Whether you need oil for everyday driving or for high-performance engines, we have the right solution for you.

Order Your Engine Oil Today!

Don’t compromise on the health of your engine—choose the best engine oil available at IC24 UK. Browse our selection and place your order today to ensure your vehicle runs smoothly and efficiently.

Check Out Our Other Products

Looking for more high-quality auto parts? Be sure to check out our Door Light Bulb for your vehicle's lighting needs!