Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil - Engine Oil

A~5010178~3224

CASTROL
Engine Oil 10W40 4x4l MAGNATEC

10W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.85
98.21 £ 178.92 £
(7.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 117.85 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 1l TITAN

0W30 1l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
19.80
16.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
56.10
46.75 £ 95.80 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
29.04
24.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l SPECIFIC

0W20 1l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
15.98
13.32 £ 24.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.98 £

OE MAZDA
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
129.18
107.65 £
(25.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 1l SUPEROL

15W40 1l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
9.46
7.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil RAV FEL SAE 5W30 10L

5W30 10l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
212.20
176.83 £
(21.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l Cleansynto

0W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
140.82
117.35 £
(35.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 1l Cleansynto

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
33.28
27.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W8 1l USVO

0W8 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
42.00
35.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 40 5l OLDTIMER

40 5l

API SB
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
135.22
112.68 £
(27.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
16.61
13.84 £ 22.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.61 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
15.26
12.72 £ 24.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.26 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W8 1l QUARTZ XTRA

0W8 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
20.99
17.49 £ 28.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.99 £
Motorcycle

MOTUL
Engine Oil 0W30 4l 300V Racing/Road synthetic

0W30 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
6 pcs.
99.24
82.70 £ 155.28 £
(24.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.24 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 10W30 SILKOLENE COMP 4 4l 4T bio-degradable packaging; enriched with esters, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W30 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
6 pcs.
66.24
55.20 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 15W50 4l Racing Formel Sport

15W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
181.38
151.15 £
(45.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 1L PL

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
16.08
13.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN SYN MC 10W40 20L

10W40 20l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
266.92
222.43 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
73.08
60.90 £
(18.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 4,5l CLASSIC

15W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
39.76
33.13 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l CLASSIC

5W40 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
7.49
6.24 £ 13.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.49 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W60 LIQUI MOLY Street race 1l 4T, API SL JASO MA-2 synthetic

10W60 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
5 pcs.
28.04
23.37 £ 32.92 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.04 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE V-Twin 4l 4T bio-degradable packaging; recommended for cruisers with large V-twin engines, API CH-4; SJ JASO MA-2 Mineral

20W50 4l

API CH-4 SJ
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
5 pcs.
61.08
50.90 £
(15.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 1l Racing Sport Ester

10W50 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
45.72
38.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 35 of 38 next

Engine Oil: Essential for Your Vehicle’s Performance and Longevity

Engine oil is a crucial component in maintaining the performance and health of your vehicle’s engine. Whether you own a petrol or diesel engine, using the right engine oil ensures smooth operation and reduces wear and tear. At IC24 UK, we provide a wide selection of high-quality engine oils designed to keep your engine running efficiently for longer.

Why Engine Oil is Essential for Your Vehicle

Engine oil serves multiple vital functions. It lubricates engine parts, preventing metal-to-metal contact and reducing friction. This helps minimise the wear of internal components and ensures the smooth running of your engine. Engine oil also helps cool the engine by carrying heat away from moving parts, improving overall performance. Furthermore, it helps clean the engine by picking up dirt and debris, preventing the build-up of harmful deposits and sludge that could impair engine functionality.

Types of Engine Oil

There are several types of engine oils, each suited for specific engines and driving conditions. These include:

  • Synthetic Oil: Offers superior protection, performance, and longer intervals between oil changes. Ideal for high-performance vehicles.
  • Semi-Synthetic Oil: A blend of synthetic and mineral oils, providing a balance between performance and affordability.
  • Mineral Oil: Traditional and cost-effective, suitable for older engines or those with simpler designs.

Choosing the correct type of engine oil is essential, as it impacts both the engine's efficiency and lifespan. Be sure to consult your vehicle's manual to determine the recommended oil grade and type.

Key Features of Engine Oil Available at IC24 UK

  • High Viscosity Stability: Engine oils at IC24 UK are designed to perform well under extreme temperatures, ensuring that your engine is well-protected year-round.
  • Excellent Wear Protection: Our engine oils are formulated to reduce friction and wear on engine components, extending the life of your vehicle.
  • Improved Fuel Efficiency: Using high-quality engine oil can enhance fuel economy by reducing internal engine friction.
  • Clean Engine: Our oils are designed to clean the engine and prevent harmful deposits, keeping the engine parts in optimal condition.

Why Choose IC24 UK for Your Engine Oil Needs?

At IC24 UK, we pride ourselves on providing top-notch automotive products at competitive prices. Our range of engine oils is selected from trusted brands, ensuring you receive only the highest quality oils for your vehicle. We are committed to customer satisfaction, offering fast delivery and excellent service to help keep your vehicle in peak condition.

Moreover, our website offers a user-friendly experience, allowing you to quickly find the right engine oil for your car, van, or commercial vehicle. Whether you need oil for everyday driving or for high-performance engines, we have the right solution for you.

Order Your Engine Oil Today!

Don’t compromise on the health of your engine—choose the best engine oil available at IC24 UK. Browse our selection and place your order today to ensure your vehicle runs smoothly and efficiently.

Check Out Our Other Products

Looking for more high-quality auto parts? Be sure to check out our Door Light Bulb for your vehicle's lighting needs!