Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

Product line

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oil - Engine Oil

A~5010178~3224

Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l AGRO

15W40 5l

API SN CK-4
ACEA E7 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
61.54
51.28 £
(12.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 20W50 5l Diesel

20W50 5l

API CG-4
ACEA E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
44.40
37.00 £
(8.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil MAXEXP. V C3 0W30 1L

0W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
9.83
8.19 £ 20.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.83 £

ORLEN
Engine Oil 40 1l SUPEROL

40 1l

API CB
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
7.84
6.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
14.93
12.44 £ 35.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.93 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.80
32.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE

15W40 5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.58 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 4l Quartz

0W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
82.36
68.63 £
(20.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
2T engine oil SILKOLENE COMP 2 1l 2T enriched with esters, API TC JASO FD Semi-synthetic

1l

API TC
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
20.02
16.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
2T engine oil VALVOLINE DURABLEND 1l 2T JASO FD Semi-synthetic

1l

Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
12.89
10.74 £ 18.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.89 £
Motorcycle

VALVOLINE
2T engine oil VALVOLINE SYNPOWER 1l 2T, API TC JASO FD synthetic

1l

API TC
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
16.42
13.68 £ 18.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.42 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 10W40 ELF Scooter 4 City 1l 4T, API SN Semi-synthetic

10W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
13.60
11.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 10W40 LIQUI MOLY Optimal 4l 4T, API SN JASO MA-2 Mineral

10W40 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
1 pcs.
73.60
61.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Marine

OE YAMAHA
4 stroke engine oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API SJ
Intended use Marine
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
80.46
67.05 £
(20.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SHELL
4T engine oil 15W50 SHELL ADVANCE ULTRA 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

15W50 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
13.87
11.56 £ 21.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.87 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE Silkolube 4l 4T recommended for classic and historical motorbikes, API SF Mineral

20W50 4l

API SF
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.24
55.20 £
(16.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil VECTON MULTICV2 10W40 5L

10W40 5l

API CG-4 CH-4 CD CC CF-4 CI-4 CJ-4 CE
ACEA E3 E5 E2 E9
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
1 pcs.
63.36
52.80 £
(12.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

COMMA
Engine Oil 0W20 1l Eco-M synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 F.34 5W30 20L

5W30 20l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
403.06
335.88 £
(20.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 20l TITAN

5W30 20l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
319.54
266.28 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W40 1l Mobil 1 synthetic

0W40 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
19.18
15.98 £ 27.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 1l M-SUP synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
11.11
9.26 £ 17.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.11 £

MOPAR
Engine Oil 15W40 0,946l MaxPro

15W40 0.946l

Add to cart
(0)
1 pcs.
16.01
13.34 £ 19.80 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.01 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 4l 8100

10W60 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
88.14
73.45 £
(22.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l NGEN HYBRID

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.48
14.57 £ 28.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.48 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 4l MAX EXPERT

0W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.98 £
previous 37 of 38 next

Engine Oil: Essential for Your Vehicle’s Performance and Longevity

Engine oil is a crucial component in maintaining the performance and health of your vehicle’s engine. Whether you own a petrol or diesel engine, using the right engine oil ensures smooth operation and reduces wear and tear. At IC24 UK, we provide a wide selection of high-quality engine oils designed to keep your engine running efficiently for longer.

Why Engine Oil is Essential for Your Vehicle

Engine oil serves multiple vital functions. It lubricates engine parts, preventing metal-to-metal contact and reducing friction. This helps minimise the wear of internal components and ensures the smooth running of your engine. Engine oil also helps cool the engine by carrying heat away from moving parts, improving overall performance. Furthermore, it helps clean the engine by picking up dirt and debris, preventing the build-up of harmful deposits and sludge that could impair engine functionality.

Types of Engine Oil

There are several types of engine oils, each suited for specific engines and driving conditions. These include:

  • Synthetic Oil: Offers superior protection, performance, and longer intervals between oil changes. Ideal for high-performance vehicles.
  • Semi-Synthetic Oil: A blend of synthetic and mineral oils, providing a balance between performance and affordability.
  • Mineral Oil: Traditional and cost-effective, suitable for older engines or those with simpler designs.

Choosing the correct type of engine oil is essential, as it impacts both the engine's efficiency and lifespan. Be sure to consult your vehicle's manual to determine the recommended oil grade and type.

Key Features of Engine Oil Available at IC24 UK

  • High Viscosity Stability: Engine oils at IC24 UK are designed to perform well under extreme temperatures, ensuring that your engine is well-protected year-round.
  • Excellent Wear Protection: Our engine oils are formulated to reduce friction and wear on engine components, extending the life of your vehicle.
  • Improved Fuel Efficiency: Using high-quality engine oil can enhance fuel economy by reducing internal engine friction.
  • Clean Engine: Our oils are designed to clean the engine and prevent harmful deposits, keeping the engine parts in optimal condition.

Why Choose IC24 UK for Your Engine Oil Needs?

At IC24 UK, we pride ourselves on providing top-notch automotive products at competitive prices. Our range of engine oils is selected from trusted brands, ensuring you receive only the highest quality oils for your vehicle. We are committed to customer satisfaction, offering fast delivery and excellent service to help keep your vehicle in peak condition.

Moreover, our website offers a user-friendly experience, allowing you to quickly find the right engine oil for your car, van, or commercial vehicle. Whether you need oil for everyday driving or for high-performance engines, we have the right solution for you.

Order Your Engine Oil Today!

Don’t compromise on the health of your engine—choose the best engine oil available at IC24 UK. Browse our selection and place your order today to ensure your vehicle runs smoothly and efficiently.

Check Out Our Other Products

Looking for more high-quality auto parts? Be sure to check out our Door Light Bulb for your vehicle's lighting needs!