Availability


Price



Size

Industrial oils - Oils

A~5010182

Motorcycle

ELF
Air filter oil ELF MOTO AIR FILTER OIL 1l for foam/sponge filters

1l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.14
10.95 £ 14.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.14 £
Motorcycle

MOTUL
Air filter oil MOTUL AIR FILTER SPRAY 0,4l for greasing for foam/sponge filters

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.65
5.54 £ 12.78 £
(16.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.65 £
Motorcycle

SILKOLENE
Air filter oil SILKOLENE FOAM FILTER OIL 0,5l for greasing for foam/sponge filters

0.5l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £
(31.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
Air filter oil VALVOLINE AIR FILTER OIL 1l for foam/sponge filters

1l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.54
17.95 £ 27.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.54 £

AJUSA
Multi-function Oil AJU75000300

l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.36
7.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Brake system cleaning agent MOTUL BREAKE CLEAN 0,4l for cleaning

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.87
4.89 £ 13.00 £
(14.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.87 £
Motorcycle

MOTUL
Chain grease MOTUL CHAIN PASTE 0,15l for greasing

0.15l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.28
9.40 £
(75.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W 1l TRANSMAX MANUAL

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.93
12.44 £ 17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.93 £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX MANUAL

75W90 1l

API GL-4+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.82
19.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W80 1l TRANSMAX MANUAL

75W80 1l

API GL-4+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.98
21.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W140 1l TRANSMAX AXLE

75W140 1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.50
23.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 85W90 1l TRANSMAX AXLE

85W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.12
12.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX AXLE

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.60
23.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSMAX MANUAL

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.36
10.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX UNIVERSAL

75W90 1l

API GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.04
22.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TRANSMAX MANUAL

75W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.50
21.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Manual Transmission Oil 80W 1l TRANSMAX MANUAL

80W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.92
11.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Axle Gear Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.79
8.16 £ 16.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.79 £
Bestsellers

ELF
Manual Transmission Oil 75W 1l TRANSELF

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.42
18.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Manual Transmission Oil 1l MTF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.25
8.54 £ 23.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.25 £
Bestsellers

FEBI
Manual Transmission Oil 1l MTF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.15
9.29 £ 24.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.15 £

FEBI
Manual Transmission Oil 1l MTF

1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.85
9.04 £ 25.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.85 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W80 1l TITAN

75W80 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.44
19.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W 1l TITAN

75W 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.52
17.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 1l PA

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.47
9.56 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.72 £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 1L

80W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.56
11.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l GEAR

75W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.90
10.75 £ 30.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.90 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l GEAR

75W90 1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.13
15.11 £ 40.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.13 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W140 1l GEAR

75W140 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.45
18.71 £ 43.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.45 £
previous 3 of 10 next

Premium Industrial Oils for Reliable Performance

At IC24.uk, we proudly offer a curated selection of high-quality industrial oils designed to meet the demanding requirements of modern machinery and automotive applications. Whether you're managing a busy workshop, operating heavy-duty vehicles, or maintaining essential mechanical systems, our industrial oils ensure optimal lubrication, thermal stability, and wear protection across a wide range of environments.

Why Choose Our Industrial Oils?

Our range features oils formulated with advanced additives and base stocks to deliver exceptional performance and durability. These products support:

  • Extended service intervals – Reduce downtime and increase efficiency.
  • Outstanding protection – Guard against rust, corrosion, and oxidation.
  • Thermal and oxidative stability – Reliable performance under high-stress conditions.
  • Compatibility – Suitable for hydraulic systems, compressors, gearboxes, and other critical applications.

Applications Across Industries

From construction and agriculture to transport and manufacturing, our industrial oils are trusted by professionals across the UK. Each formulation is tested to meet or exceed OEM specifications, ensuring compatibility with leading machinery brands. Whether you're working with hydraulic systems, industrial gear units, or heavy-duty diesel engines, our oils are designed to keep your equipment running smoothly and reliably.

Trusted Quality & Consistency

Every product in this category is selected for its proven reliability and compliance with industry standards. We work with established manufacturers to ensure consistent supply, batch integrity, and long-term value. When you choose IC24.uk, you're not only choosing quality products but also a trusted UK-based supplier that understands the critical role industrial oils play in your operations.

Fast UK Delivery & Expert Support

We understand the urgency of maintenance and repair needs. That’s why we offer fast and secure UK-wide delivery alongside expert technical support from our customer service team. If you're unsure which industrial oil best suits your application, our specialists are here to help.

Explore More for Complete Protection

Looking to protect your vehicle’s electrical systems as well? Check out our Surge Protection Units – the ideal complement to a well-lubricated, high-performing system.