Availability


Price



Size

Industrial oils - Oils

A~5010182

ORLEN
Special glue 5l ACP

5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.58
17.15 £ 40.92 £
(4.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.58 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l RED-1

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
207.58
172.98 £
(20.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.30
23.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

ORLEN
Chain guide oil ORLEN PILAROL 5l

5l

Intended use Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.00
30.83 £
(7.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 5l TITAN

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.40
67.83 £
(16.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 70W80 1l TITAN

70W80 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.32
31.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.50
69.58 £
(16.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Automatic transmission oil 5l ELFMATIC

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.60
63.83 £
(15.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.84
15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l SP IV

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.30
110.25 £
(33.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 1l TITAN

80W90 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 85W140 4l EPX

85W140 4l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.16
87.63 £
(26.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l DSIH

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.44
26.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Oil, continuously variable transmission (CVT) 1l Spirax synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.16
22.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 1l TRAXIUM

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.02
14.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
152.22
126.85 £
(38.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l RED-1

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.30
23.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l 8100

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.92
101.60 £ 134.22 £
(24.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 121.92 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l SP IV

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.64
29.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
507.18
422.65 £
(50.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l T-IV

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
200.26
166.88 £
(20.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l LT 71141

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.60
20.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.44
28.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l Type F

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.46
19.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Transmission Oil 1l

1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.32
38.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 4l

4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
175.54
146.28 £
(43.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
420.54
350.45 £
(42.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SSG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.38
31.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SLS

1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.70
38.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 6 of 10 next

Premium Industrial Oils for Reliable Performance

At IC24.uk, we proudly offer a curated selection of high-quality industrial oils designed to meet the demanding requirements of modern machinery and automotive applications. Whether you're managing a busy workshop, operating heavy-duty vehicles, or maintaining essential mechanical systems, our industrial oils ensure optimal lubrication, thermal stability, and wear protection across a wide range of environments.

Why Choose Our Industrial Oils?

Our range features oils formulated with advanced additives and base stocks to deliver exceptional performance and durability. These products support:

  • Extended service intervals – Reduce downtime and increase efficiency.
  • Outstanding protection – Guard against rust, corrosion, and oxidation.
  • Thermal and oxidative stability – Reliable performance under high-stress conditions.
  • Compatibility – Suitable for hydraulic systems, compressors, gearboxes, and other critical applications.

Applications Across Industries

From construction and agriculture to transport and manufacturing, our industrial oils are trusted by professionals across the UK. Each formulation is tested to meet or exceed OEM specifications, ensuring compatibility with leading machinery brands. Whether you're working with hydraulic systems, industrial gear units, or heavy-duty diesel engines, our oils are designed to keep your equipment running smoothly and reliably.

Trusted Quality & Consistency

Every product in this category is selected for its proven reliability and compliance with industry standards. We work with established manufacturers to ensure consistent supply, batch integrity, and long-term value. When you choose IC24.uk, you're not only choosing quality products but also a trusted UK-based supplier that understands the critical role industrial oils play in your operations.

Fast UK Delivery & Expert Support

We understand the urgency of maintenance and repair needs. That’s why we offer fast and secure UK-wide delivery alongside expert technical support from our customer service team. If you're unsure which industrial oil best suits your application, our specialists are here to help.

Explore More for Complete Protection

Looking to protect your vehicle’s electrical systems as well? Check out our Surge Protection Units – the ideal complement to a well-lubricated, high-performing system.