Availability


Price



Size

Industrial oils - Oils

A~5010182

CASTROL
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSMAX AXLE

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.84
11.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l DPS

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
126.70
105.58 £
(31.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l T-WS Lifetime

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.46
247.05 £
(29.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l MB 9-serie

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
400.32
333.60 £
(40.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Manual Transmission Oil 75W90 0,5l TRANSELF

75W90 0.5l

API GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.40
10.33 £ 17.62 £
(24.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.40 £

RAVENOL
Transmission Oil 4l EPX

4l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.32
79.43 £
(23.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l DW-1

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.06
100.05 £
(30.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special glue 46 5l Coralia

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.68
39.73 £
(9.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TITAN

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.66
23.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Air filter oil SILKOLENE FOAM FILTER OIL 1l for foam/sponge filters

1l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.86
36.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special glue 5l Jasol

5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.34
21.95 £
(5.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Transmission Oil 4l Racing

4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
286.24
238.53 £
(71.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l RED-1

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.80
89.00 £
(26.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l Mercon V

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.40
75.33 £
(22.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Compressor oil 100 5l Coralia

100 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.45
18.71 £ 44.98 £
(4.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.45 £
Motorcycle

MOTUL
Anti-corrosion agent MOTUL E.Z. LUBE 0,4l środki zabezpieczające

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.64
14.70 £
(44.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.22
8.52 £ 16.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.22 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W140 1l TITAN

75W140 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.34
35.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 90 4l EPX

90 4l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
100.68
83.90 £
(25.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Special glue 20l

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
584.44
487.03 £
(29.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
357.88
298.23 £
(35.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.74
19.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF Dexron VI

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
286.96
239.13 £
(28.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l LS

4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
131.10
109.25 £
(32.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 80W90 4l SLG

80W90 4l

API GL-5 MT-1 GL-4 GL-3
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(28.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l MB 9-serie

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
294.06
245.05 £
(29.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l Type Z1

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.34
26.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
198.70
165.58 £
(19.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF Dexron II

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.14
133.45 £
(16.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.16
61.80 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 8 of 10 next

Premium Industrial Oils for Reliable Performance

At IC24.uk, we proudly offer a curated selection of high-quality industrial oils designed to meet the demanding requirements of modern machinery and automotive applications. Whether you're managing a busy workshop, operating heavy-duty vehicles, or maintaining essential mechanical systems, our industrial oils ensure optimal lubrication, thermal stability, and wear protection across a wide range of environments.

Why Choose Our Industrial Oils?

Our range features oils formulated with advanced additives and base stocks to deliver exceptional performance and durability. These products support:

  • Extended service intervals – Reduce downtime and increase efficiency.
  • Outstanding protection – Guard against rust, corrosion, and oxidation.
  • Thermal and oxidative stability – Reliable performance under high-stress conditions.
  • Compatibility – Suitable for hydraulic systems, compressors, gearboxes, and other critical applications.

Applications Across Industries

From construction and agriculture to transport and manufacturing, our industrial oils are trusted by professionals across the UK. Each formulation is tested to meet or exceed OEM specifications, ensuring compatibility with leading machinery brands. Whether you're working with hydraulic systems, industrial gear units, or heavy-duty diesel engines, our oils are designed to keep your equipment running smoothly and reliably.

Trusted Quality & Consistency

Every product in this category is selected for its proven reliability and compliance with industry standards. We work with established manufacturers to ensure consistent supply, batch integrity, and long-term value. When you choose IC24.uk, you're not only choosing quality products but also a trusted UK-based supplier that understands the critical role industrial oils play in your operations.

Fast UK Delivery & Expert Support

We understand the urgency of maintenance and repair needs. That’s why we offer fast and secure UK-wide delivery alongside expert technical support from our customer service team. If you're unsure which industrial oil best suits your application, our specialists are here to help.

Explore More for Complete Protection

Looking to protect your vehicle’s electrical systems as well? Check out our Surge Protection Units – the ideal complement to a well-lubricated, high-performing system.