Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil - Transmission oils

A~5010179~3225

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SJ ILSAC GF-2
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
20.40
17.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Manual Transmission Oil 1l MOBILUBE

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
9.32
7.77 £ 16.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.32 £

RAVENOL
Transmission Oil 80 4l EPX

80 4l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
92.98
77.48 £
(23.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Transmission Oil 1l

1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
9 pcs.
46.32
38.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 70W 4l

70W 4l

Intended use Electric
Add to cart
(0)
9 pcs.
246.24
205.20 £
(61.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
21.00
17.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
267.60
223.00 £
(26.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,25l for high temperatures

0.25l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
8 pcs.
21.04
17.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l TSG

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
8 pcs.
105.06
87.55 £
(26.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 1l 4T synthetic

5W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
30.72
25.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
7 pcs.
22.38
18.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l MZG

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
87.82
73.18 £
(21.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 5l TRAXIUM

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
82.66
68.88 £
(16.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 5l TITAN

80W90 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
82.06
68.38 £
(16.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 140W 4l EPX

140W 4l

API GL-5 GL-4
Add to cart
(0)
6 pcs.
99.40
82.83 £
(24.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
5 pcs.
25.48
21.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 85W140 5l AGRIFARM

85W140 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
5 pcs.
76.74
63.95 £
(15.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil TITAN ATF 6400 20L

20l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
457.38
381.15 £
(22.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
17.04
14.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 5l AGRO

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
72.72
60.60 £
(14.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l PSA

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
111.76
93.13 £
(27.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 90 4l MZG

90 4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
89.92
74.93 £
(22.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
30.66
25.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Automatic transmission oil 1l FLUIDMATIC

1l

Add to cart
(0)
3 pcs.
23.88
19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l STF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
35.62
29.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 70W80 4l

70W80 4l

API GL-5 MT-1 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
94.01
78.34 £ 178.18 £
(23.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 94.01 £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W90 1l GEAR OIL

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
10.14
8.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX DUAL

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
17.33
14.44 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.33 £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W85 0,946l

75W85 0.946l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
180.60
150.50 £
(190.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 10 of 11 next
Manual Transmission Oil - IC24.UK

Manual Transmission Oil

At IC24.UK, we understand the importance of keeping your vehicle in top condition. Our selection of Manual Transmission Oils offers high-performance lubricants designed to enhance the lifespan and performance of your vehicle's transmission system. Whether you drive a sports car, a luxury sedan, or a heavy-duty truck, selecting the right manual transmission oil is crucial for smooth gear transitions and overall vehicle efficiency.

Manual transmission oil is essential for maintaining the internal parts of your gearbox, including the gears and bearings. Our oils are formulated with advanced additives to reduce wear, prevent rust and corrosion, and protect against oxidation. With the right oil, your vehicle's performance will remain at its peak, ensuring optimal fuel efficiency and reducing the need for costly repairs.

Choosing the right transmission oil can significantly extend the life of your car's transmission, improve driving comfort, and prevent breakdowns. Our oils are compatible with a wide range of vehicles, and we offer top brands that meet the highest quality standards. Whether you're looking for oil for a manual or semi-automatic gearbox, we have options to suit every need.

Explore our full range of manual transmission oils, formulated to provide the best protection and performance for your vehicle. Ensure a smooth and reliable driving experience every time you take the wheel.

Don't forget to check out our other quality auto parts like filters to keep your vehicle running like new!