Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil - Transmission oils

A~5010179~3225

ELF
Automatic transmission oil 5l ELFMATIC

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.60
63.83 £
(15.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Automatic transmission oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.84
15.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W20 1l EVOLUTION

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.92
14.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 1l TRAXIUM

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.02
14.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l 8100

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.92
101.60 £ 134.22 £
(24.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 121.92 £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W85 0,946l

75W85 0.946l

API GL-5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.16
37.63 £
(47.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 5W40 LIQUI MOLY Street race 4l 4T synthetic

5W40 4l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.90
86.58 £
(25.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MERCEDES
Manual Transmission Oil 000 989 44 04 11FDNW

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.08
23.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 85W140 5l GEAR OIL

85W140 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.18
33.48 £
(8.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SSG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.38
31.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l SLS

1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.70
38.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W90 5l GEAR OIL

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.00
35.00 £
(8.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 4l

4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
175.54
146.28 £
(43.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l MZG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.12
20.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.78
76.48 £
(18.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 85W90 1l HIPOL

85W90 1l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.02
5.02 £ 10.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.02 £

LIQUI MOLY
Power steering oil 5l TopTec 1100

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.64
63.87 £ 116.02 £
(15.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.64 £

CHEMPIOIL
Manual Transmission Oil 75W80 4l

75W80 4l

API GL-4
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.73
33.11 £ 54.54 £
(9.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.73 £

ELF
Axle Gear Oil 75W140 1l TRANSELF

75W140 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.77
14.81 £ 25.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.77 £

LIQUI MOLY
Manual Transmission Oil 75W140 1l Vollsynthetisches Getriebeoil

75W140 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.84
44.87 £ 69.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.84 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.10
71.75 £
(17.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

MOBIL
Power steering oil 4l ATF

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.06
28.38 £ 63.88 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.06 £

OE BMW
Manual Transmission Oil 75W90 1l

75W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.50
64.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.65 £

LIQUI MOLY
Manual Transmission Oil 75W80 1l Hochleistungs Getriebeoil

75W80 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.92
29.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 75W90 1l MTF

75W90 1l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.44
16.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 140W 1l EPX

140W 1l

API GL-5 GL-4
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.12
22.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 8 of 11 next
Manual Transmission Oil - IC24.UK

Manual Transmission Oil

At IC24.UK, we understand the importance of keeping your vehicle in top condition. Our selection of Manual Transmission Oils offers high-performance lubricants designed to enhance the lifespan and performance of your vehicle's transmission system. Whether you drive a sports car, a luxury sedan, or a heavy-duty truck, selecting the right manual transmission oil is crucial for smooth gear transitions and overall vehicle efficiency.

Manual transmission oil is essential for maintaining the internal parts of your gearbox, including the gears and bearings. Our oils are formulated with advanced additives to reduce wear, prevent rust and corrosion, and protect against oxidation. With the right oil, your vehicle's performance will remain at its peak, ensuring optimal fuel efficiency and reducing the need for costly repairs.

Choosing the right transmission oil can significantly extend the life of your car's transmission, improve driving comfort, and prevent breakdowns. Our oils are compatible with a wide range of vehicles, and we offer top brands that meet the highest quality standards. Whether you're looking for oil for a manual or semi-automatic gearbox, we have options to suit every need.

Explore our full range of manual transmission oils, formulated to provide the best protection and performance for your vehicle. Ensure a smooth and reliable driving experience every time you take the wheel.

Don't forget to check out our other quality auto parts like filters to keep your vehicle running like new!