Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil - Transmission oils

A~5010179~3225

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) 75W 1l

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.49
8.74 £ 19.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.49 £

MOTUL
Manual Transmission Oil 80W90 1l MOS2

80W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.96
13.30 £ 23.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.96 £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W80 1l MOTYLGEAR

75W80 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.62
18.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W80 5l MOTYLGEAR

75W80 5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.04
79.20 £
(19.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W85 1l MOTYLGEAR

75W85 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.84
18.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 5l MOTYLGEAR

75W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Manual Transmission Oil 75W90 1l MOTYLGEAR

75W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.83
7.36 £ 22.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.83 £

OE BMW
Manual Transmission Oil 0,5l

0.5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.58
75.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE HONDA
Manual Transmission Oil 08293-999-02PRO

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.22
42.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE OPEL
Manual Transmission Oil 75W85 1l

75W85 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.00
22.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE VW
Manual Transmission Oil 1l

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.26
106.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 75W80 1l MTF

75W80 1l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.30
8.58 £ 16.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.30 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 1l HIPOL

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.04
5.87 £ 10.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.04 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 85W140 1l HIPOL

85W140 1l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 75W90 1l HIPOL

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.60
11.33 £ 17.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.60 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 5l HIPOL

80W90 5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.85
15.71 £ 33.40 £
(3.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.85 £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 1l HIPOL

80W90 1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.11
5.09 £ 8.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.11 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W90 1l VSG

75W90 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.76
32.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W90 4l VSG

75W90 4l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.29
50.24 £ 141.00 £
(15.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.29 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W85 1l MTF-1

75W85 1l

API GL-5 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.96
30.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W80 1l MTF-2

75W80 1l

API MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.62
13.85 £ 38.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.62 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W80 4l MTF-2

75W80 4l

API MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
151.68
126.40 £
(37.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W 1l MTF-3

75W 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.69
13.91 £ 38.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.69 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 75W 4l MTF-3

75W 4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
152.46
127.05 £
(38.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 70W80 1l

70W80 1l

API GL-5 MT-1 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.62
21.35 £ 47.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.62 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l MTF

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
135.19
112.66 £ 230.28 £
(33.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 135.19 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l MTF

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 61.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l PSA

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.76
24.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l TSG

1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.36
23.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l MDL

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.24
40.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 5 of 11 next
Manual Transmission Oil - IC24.UK

Manual Transmission Oil

At IC24.UK, we understand the importance of keeping your vehicle in top condition. Our selection of Manual Transmission Oils offers high-performance lubricants designed to enhance the lifespan and performance of your vehicle's transmission system. Whether you drive a sports car, a luxury sedan, or a heavy-duty truck, selecting the right manual transmission oil is crucial for smooth gear transitions and overall vehicle efficiency.

Manual transmission oil is essential for maintaining the internal parts of your gearbox, including the gears and bearings. Our oils are formulated with advanced additives to reduce wear, prevent rust and corrosion, and protect against oxidation. With the right oil, your vehicle's performance will remain at its peak, ensuring optimal fuel efficiency and reducing the need for costly repairs.

Choosing the right transmission oil can significantly extend the life of your car's transmission, improve driving comfort, and prevent breakdowns. Our oils are compatible with a wide range of vehicles, and we offer top brands that meet the highest quality standards. Whether you're looking for oil for a manual or semi-automatic gearbox, we have options to suit every need.

Explore our full range of manual transmission oils, formulated to provide the best protection and performance for your vehicle. Ensure a smooth and reliable driving experience every time you take the wheel.

Don't forget to check out our other quality auto parts like filters to keep your vehicle running like new!