Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil - Transmission oils

A~5010179~3225

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX DUAL

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.58
87.15 £
(20.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.76
14.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.02
68.35 £
(16.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.26
94.38 £
(22.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.32
16.93 £ 24.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.32 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.52
7.93 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.52 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.76
9.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Automatic transmission oil 1l ELFMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.00
10.00 £ 16.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.00 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.00
6.67 £ 18.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.00 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.82
7.35 £ 18.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.82 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.06
8.38 £ 20.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.06 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.44
31.20 £ 94.02 £
(7.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.44 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.88
23.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.81
46.51 £ 127.18 £
(11.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.81 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.24
43.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l 8100

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.30
25.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1200

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.82
22.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1800

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.54
21.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.86
65.72 £ 115.90 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 78.86 £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
100.90
84.08 £
(20.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1850

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.71
20.59 £ 28.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.71 £

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.28
10.23 £ 18.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.28 £
Bestsellers

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.61
8.01 £ 16.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.61 £

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF synthetic

1l

Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.86
16.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Automatic transmission oil 4l ATF synthetic

4l

Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.54
63.78 £
(19.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Automatic transmission oil 5l HIPOL

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.10
23.42 £ 52.18 £
(5.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.10 £

ORLEN
Automatic transmission oil 1l HIPOL

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.10
5.08 £ 10.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.10 £

REVLINE
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.44
16.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Oil, dual-clutch transmission 1l FLUIDMATIC

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.70
19.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Automatic transmission oil 1l FLUIDMATIC

1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.22
20.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 11 next
Manual Transmission Oil - IC24.UK

Manual Transmission Oil

At IC24.UK, we understand the importance of keeping your vehicle in top condition. Our selection of Manual Transmission Oils offers high-performance lubricants designed to enhance the lifespan and performance of your vehicle's transmission system. Whether you drive a sports car, a luxury sedan, or a heavy-duty truck, selecting the right manual transmission oil is crucial for smooth gear transitions and overall vehicle efficiency.

Manual transmission oil is essential for maintaining the internal parts of your gearbox, including the gears and bearings. Our oils are formulated with advanced additives to reduce wear, prevent rust and corrosion, and protect against oxidation. With the right oil, your vehicle's performance will remain at its peak, ensuring optimal fuel efficiency and reducing the need for costly repairs.

Choosing the right transmission oil can significantly extend the life of your car's transmission, improve driving comfort, and prevent breakdowns. Our oils are compatible with a wide range of vehicles, and we offer top brands that meet the highest quality standards. Whether you're looking for oil for a manual or semi-automatic gearbox, we have options to suit every need.

Explore our full range of manual transmission oils, formulated to provide the best protection and performance for your vehicle. Ensure a smooth and reliable driving experience every time you take the wheel.

Don't forget to check out our other quality auto parts like filters to keep your vehicle running like new!