Availability


Price



Fitting position

1
1
1

Size

Oil cooling/greasing - Automatic gearbox

A~6513026

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX DUAL

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
104.58
87.15 £
(20.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX CVT

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.76
17.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.68
79.73 £
(19.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.76
14.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.02
68.35 £
(16.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.26
94.38 £
(22.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.32
16.93 £ 24.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.32 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.52
7.93 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.52 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.76
9.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.74
12.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Automatic transmission oil 1l ELFMATIC

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.00
10.00 £ 16.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.00 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £ 39.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.08 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.06
8.38 £ 20.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.06 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.11
10.09 £ 25.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.11 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.44
31.20 £ 94.02 £
(7.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.44 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.88
23.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.81
46.51 £ 127.18 £
(11.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.81 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.24
43.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1200

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.82
22.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1800

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.54
21.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.86
65.72 £ 115.90 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 78.86 £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
100.90
84.08 £
(20.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.28
10.23 £ 18.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.28 £
Bestsellers

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.61
8.01 £ 16.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.61 £

MOBIL
Automatic transmission oil 1l ATF synthetic

1l

Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.86
16.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Automatic transmission oil 4l ATF synthetic

4l

Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.54
63.78 £
(19.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Oil, continuously variable transmission (CVT) 1l MOBIL CVTF synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.00
10.00 £ 20.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.00 £

MOBIL
Oil, dual-clutch transmission 4l MOBIL DCTF synthetic

4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.45
39.54 £ 84.40 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.45 £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.31
7.76 £ 23.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.31 £

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.74
26.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 27 next
Oil Cooling and Greasing - Premium Auto Parts

Oil Cooling and Greasing: Essential Components for Engine Performance

At IC24.UK, we understand the critical importance of maintaining your vehicle’s engine and cooling systems in top condition. Our oil cooling and greasing products are specially designed to ensure smooth and efficient operation, providing long-lasting protection for your engine.

Oil cooling is a vital part of engine performance. It ensures that your engine maintains an optimal temperature, preventing overheating and potential damage. Whether you’re looking to replace worn-out components or upgrade your current system, our range of oil coolers, oil pressure regulators, and greasing parts will help keep your engine running smoothly.

Greasing is just as important to ensure proper lubrication of key engine parts. It prevents excessive friction, reduces wear and tear, and extends the life of essential components. Our greasing products are designed with durability in mind, ensuring that your vehicle can withstand even the most demanding driving conditions.

We offer a wide selection of oil cooling and greasing parts that are compatible with many vehicle models. Our high-quality products are sourced from trusted manufacturers to provide you with reliable performance, ensuring that your engine runs efficiently and effectively.

Why Choose Our Oil Cooling and Greasing Parts?

  • High-Quality Materials: Crafted from premium materials for enhanced durability and longevity.
  • Optimal Engine Protection: Prevents overheating and wear, ensuring maximum engine lifespan.
  • Comprehensive Range: We offer a wide variety of parts, including oil coolers, greasing components, and oil pressure regulators.
  • Perfect Fit: Designed to be compatible with a wide range of vehicle makes and models.
  • Reliable Performance: Each part is tested for quality and performance to meet the highest standards.

Whether you're looking to replace a failed part or upgrade to improve your engine's cooling and lubrication systems, our oil cooling and greasing components are the perfect solution. Designed to meet the demands of modern vehicles, these parts are easy to install and offer enhanced reliability, ensuring your engine stays in top condition.

Browse our collection today and discover the ideal oil cooling and greasing solutions for your vehicle. With IC24.UK, you can trust that you’re getting the best in automotive performance parts, all at competitive prices.

If you're interested in more quality parts to enhance your vehicle's performance, be sure to check out our Seal Ring Oil Pressure Regulating Valve, a key component to ensuring your engine operates at its optimal pressure.