Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF
ACEA B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 88.12 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.93
14.11 £ 24.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.93 £
Motorcycle

LIQUI MOLY
Chain grease LIQUI MOLY Race 0,4l

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line Race
Intended use Motorcycles
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.40
22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
Anti-corrosion agent MOTUL E.Z. LUBE 0,4l środki zabezpieczające

0.4l

Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.64
14.70 £
(44.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 32 5l REVLINE

32 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.18
15.98 £ 27.70 £
(3.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £

ELF
Manual Transmission Oil 75W90 0,5l TRANSELF

75W90 0.5l

API GL-5 MT-1 GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.40
10.33 £ 17.62 £
(24.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.40 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W140 1l TITAN

75W140 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.34
35.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 75W90 1l TITAN

75W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.66
23.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 85W140 5l HIPOL

85W140 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.68
23.07 £ 50.62 £
(5.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.68 £

RAVENOL
Transmission Oil 90 4l EPX

90 4l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
100.68
83.90 £
(25.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W30/70W80 5l REVFARM

70W80 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.70
22.25 £ 43.14 £
(5.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.70 £

ORLEN
Bearing grease GREASEN 0,4kg

Name Bearing grease
Product line GREASEN
Application type cartouche
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.28
14.40 £
(43.20 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SHELL
2T engine oil SHELL VSX 1l 2T, API TC JASO FC Semi-synthetic

1l

API TC
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.58
9.65 £ 16.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.58 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 0W20 ELF HTX 3820 1l 4T competitive; short distances synthetic

0W20 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.54
38.78 £ 54.42 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.54 £
Motorcycle

ELF
4T engine oil 10W50 ELF Moto 4 Tech 4l 4T, API SN JASO MA-2 Semi-synthetic

10W50 4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.30
43.58 £
(13.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

LIQUI MOLY
4T engine oil 15W50 LIQUI MOLY Street 1l 4T, API SL JASO MA-2 Semi-synthetic

15W50 1l

API SL
Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.40
22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l Mercon V

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.40
75.33 £
(22.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Purple RAV OTC C12+ CONC 20L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 20
Colour Purple
Norm DAF 74002 GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS DEUTZ DQC CB-14 TOYOTA 08889-80014 DTFR 29C110 TOYOTA 08889-80015 MITSUBISHI 0103044 VOLVO 9437650 MITSUBISHI 0103045 VOLVO 9437651 FORD 1336797 MITSUBISHI MZ311986 FORD 1336807 FORD 1365305 JAGUAR JLM 209722 TOYOTA 00272-1LLAC TOYOTA 08889-00115 LAND ROVER STC50529 TOYOTA 08889-01005 Porsche FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF VW G 012 A8F M1 MB 325.3 SAE J1034 VW G 012 A8F M8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
183.06
152.55 £
(9.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Bearing grease GREASE 1000 synthetic 18kg

Name Bearing grease
Viscosity 1000
Capacity [l] 18
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.06
70.88 £ 136.48 £
(4.73 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.06 £

CRC
Zinc Spray CRC ZINC IND 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.70
18.08 £
(43.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

BOSCH
Brake fluid DOT4 20l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
221.40
184.50 £
(11.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Racing Super Performance

5W30 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.14
15.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.28
14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE FORD
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API ILSAC GF-4 CF SM
ACEA A1 B1 A5 B5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.60
13.00 £ 18.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.60 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l Diesel 2 HPDO

15W40 5l

API CG-4
ACEA E3 E2
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.12
35.93 £
(8.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 10W40 1l CLASSIC

10W40 1l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.90
8.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 40 5l SUPEROL

40 5l

API CB
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.94
28.28 £
(6.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 62 of 79 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.