Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

MOPAR
Automatic transmission oil 0,946l synthetic

0.946l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.08
30.90 £
(39.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF Dexron VI

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
286.96
239.13 £
(28.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l MB 9-serie

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
294.06
245.05 £
(29.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.16
61.80 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Bearing grease 5l RENOLIT

Name Bearing grease
Capacity [l] 5
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.58
72.98 £
(17.52 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Deruster CRC 3-36 FPS 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.56
12.13 £
(29.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Chassis grease GREASE 4,5kg

Name Underbody grease
Capacity [l] 4.5
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.36
14.47 £ 22.96 £
(3.86 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.36 £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP451

Capacity [l] 0,1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.70
3.92 £ 5.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.70 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 5l Racing Sport Ester

10W50 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.84
178.20 £
(42.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 1l

15W40 1l

API CC SF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.38
6.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l SUPEROL

15W40 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.28
31.90 £
(7.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l Cleansynto

0W30 1l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.68
23.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.96
24.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Manual Transmission Oil 75W90 4l

75W90 4l

API GL-5 GL-4 LIMITED SLIP (LS)
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.95
30.79 £ 46.42 £
(9.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.95 £

ELF
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.22
8.52 £ 16.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.22 £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 1l TITAN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.48
20.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Transfer Case Oil 70W80 0,946l LHM PLUS

70W80 0.946l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.96
71.63 £
(90.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W85 0,946l

75W85 0.946l

API GL-5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
123.70
103.08 £
(130.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l LS

4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
131.10
109.25 £
(32.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 80W90 4l SLG

80W90 4l

API GL-5 MT-1 GL-4 GL-3
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(28.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Manual Transmission Oil 90 5l REVFARM

90 5l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.66
27.22 £ 39.76 £
(6.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.66 £

REVLINE
Agro oil 10W40 5l KRATOS

10W40 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.66
33.88 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ERRECOM
Thread sealing compound ER TR1145.M.P2

Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.52
17.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 18kg

Name Special grease
Capacity [l] 18
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.42
78.68 £
(5.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Transmission oil 10W40 SILKOLENE COMP GEAR 1l corresponds SAE 80W90; enriched with esters synthetic

10W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.18
17.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

MOTUL
2T engine oil MOTUL Snowpower 4l 2T, API TC JASO FD synthetic

4l

API TC
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.66
66.38 £
(19.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

REVLINE MOTO
2T engine oil REVLINE ULTRA MOTO 1l 2T, API TC JASO FD

1l

API TC
Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.72
6.43 £ 10.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.72 £
previous 64 of 79 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.