Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W50 4l Racing Rally Synto

5W50 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
181.50
151.25 £
(45.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 1l EVOLUTION

0W20 1l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.94
22.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

10W40 5l

ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Engine Oil 10W30 0,946l MaxPro

10W30 0.946l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.32
14.43 £
(18.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W20 1l Quartz INEO

5W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.16
16.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Agro oil 10W40 5l KRATOS

10W40 5l

API GL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.66
33.88 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Petrol additive, for prevention E10 PROTECTOR SILKOLENE

Serviced vehicle motorcycles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) for motorcycle engines
Application (symptoms) E10 fuel
Application (Activity) for prevention
Application - advantages extends service life
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,25
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.32
11.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Engine oil additive for motorcycle engines, petrol ENGINE FLUSH SILKOLENE

Serviced vehicle motorcycles
Name Oil additive
Oil type engine
Intended use (parts, components) for motorcycle engines
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages revitalization improves engine work
Removes oil deposits corrosion sludge coal deposit
Capacity [l] 0,10
Petrol type Petrol
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.74
8.95 £
(107.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Coolant (G12+/G30) Purple RAV OTC C12+ READY 20L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 20
Colour Purple
Norm DAF 74002 GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS DEUTZ DQC CB-14 TOYOTA 08889-80014 DTFR 29C110 TOYOTA 08889-80015 MITSUBISHI 0103044 VOLVO 9437650 MITSUBISHI 0103045 VOLVO 9437651 FORD 1336797 MITSUBISHI MZ311986 FORD 1336807 FORD 1365305 JAGUAR JLM 209722 TOYOTA 00272-1LLAC TOYOTA 08889-00115 LAND ROVER STC50529 TOYOTA 08889-01005 DTFR 29D110 MB 326.3 Porsche FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF VW G 012 A8G M9 VW G 012 A8F M1 MB 325.3 SAE J1034 VW G 012 A8F M8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.06
110.05 £
(6.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
2T engine oil SILKOLENE PRO 2 1l 2T ester FIA-CIK synthetic

1l

Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.16
27.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Automatic transmission oil 0,946l synthetic

0.946l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.08
30.90 £
(39.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF Dexron VI

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
286.96
239.13 £
(28.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l MB 9-serie

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
294.06
245.05 £
(29.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Bearing grease 5l RENOLIT

Name Bearing grease
Capacity [l] 5
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.58
72.98 £
(17.52 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CRC
Deruster CRC 3-36 FPS 500ML

Name Anticorrosion agent
Capacity [l] 0,5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.56
12.13 £
(29.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Central lubrication system grease GREASE 18kg

Name Centralized lubrication system grease
Capacity [l] 18
Product line GREASE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.66
59.72 £ 110.02 £
(3.98 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.66 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 5l Racing Sport Ester

10W50 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.84
178.20 £
(42.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 10W40 1l EVOLUTION

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.36
11.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 4l MoS2 Leichtlauf Super

10W40 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.54
45.45 £ 89.16 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.54 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l DELVAC

5W40 4l

API CG-4 CH-4 CI-4+
ACEA E4 E7
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.43
41.19 £ 84.18 £
(12.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.43 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 1l

15W40 1l

API CC SF
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.38
6.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l SUPEROL

15W40 5l

API CC
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.28
31.90 £
(7.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l Cleansynto

0W30 1l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.68
23.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Cleansynto

5W40 1l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.96
24.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
High-adhesion grease corrosion protection 500ml 090204

Name High-adhesion grease
Application drawer slides hinges metal elements
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.02
8.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Manual Transmission Oil 75W90 4l

75W90 4l

API GL-5 GL-4 LIMITED SLIP (LS)
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.95
30.79 £ 46.42 £
(9.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.95 £

ELF
Manual Transmission Oil 80W90 1l TRANSELF

80W90 1l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.22
8.52 £ 16.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.22 £

MOPAR
Transfer Case Oil 70W80 0,946l LHM PLUS

70W80 0.946l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.96
71.63 £
(90.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 63 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.