Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
63.82
53.18 £ 98.86 £
(15.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.82 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l USVO

0W30 5l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
165.84
138.20 £
(33.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W12 5l Quartz INEO

0W12 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
94.75
78.96 £ 141.94 £
(18.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 94.75 £
Motorcycle

K&N
Special grease K&N AIR FILTER SEALING GREASE

Name Special grease
Product line AIR FILTER SEALING GREASE
Intended use Motorcycles
Application type tube
Add to cart
(0)
6 pcs.
18.25
15.21 £ 23.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.25 £

FUCHS OIL
Special glue 100 0,25l RENISO synthetic

100 0.25l

Base technology synthetic
Add to cart
(0)
6 pcs.
26.16
21.80 £
(104.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 140W 4l EPX

140W 4l

API GL-5 GL-4
Add to cart
(0)
6 pcs.
99.40
82.83 £
(24.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil AGRO 10W40

10W40 5l

API CG-4 CL-4
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
49.96
41.63 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 20l SSF CHF 11S

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
587.64
489.70 £
(29.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ZF
Special grease AA02011435ZF

Name Special grease
Capacity [l] 0.4
Intended use Truck
Offer Truck
Add to cart
(0)
6 pcs.
54.00
45.00 £
(135.00 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Universal grease AGRIFARM

Name Universal grease
Product line AGRIFARM
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Offer Truck
Add to cart
(0)
6 pcs.
370.32
308.60 £
(20.57 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 20W50 SILKOLENE V-Twin 4l 4T bio-degradable packaging; recommended for cruisers with large V-twin engines, API CH-4; SJ JASO MA-2 Mineral

20W50 4l

API CH-4 SJ
Intended use Motorcycles
Base technology Mineral
Add to cart
(0)
5 pcs.
61.08
50.90 £
(15.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l ATF TYPE TQ 95

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
27.58
22.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
279.34
232.78 £
(27.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Pink SHELL COOL LL E CONC.4L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 4
Colour Pink
Add to cart
(0)
5 pcs.
22.07
18.39 £ 30.18 £
(5.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 22.07 £

SHELL
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Pink SHELL COOL LL E CONC.1L

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 1
Colour Pink
Add to cart
(0)
5 pcs.
6.95
5.79 £ 8.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.95 £

FUCHS OIL
Bearing grease 18l RENOLIT

Name Bearing grease
Capacity [l] 18
Product line RENOLIT
Intended use Truck Agro Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
5 pcs.
376.26
313.55 £
(20.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease LITEN LT 17kg

Name Bearing grease
Product line LITEN LT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
5 pcs.
157.50
131.25 £
(9.26 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Bearing grease 9l LITEN LT

Name Bearing grease
Capacity [l] 9
Product line LITEN LT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
5 pcs.
106.78
88.98 £
(11.86 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SILKOLENE
Brake fluid SILKOLENE DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
5 pcs.
43.26
36.05 £
(86.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Chassis grease GREASEN STP 9kg

Name Underbody grease
Product line GREASEN STP
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
5 pcs.
37.33
31.11 £ 62.70 £
(4.15 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.33 £

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP69

Capacity [l] 1,1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
5 pcs.
141.00
117.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 10W50 1l Racing Sport Ester

10W50 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
45.72
38.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
105.04
87.53 £
(21.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 10W30 4l Cleansynto

10W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
88.02
73.35 £
(22.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 50 5l OLDTIMER

50 5l

API SA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
139.12
115.93 £
(27.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA

0W20 1l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
24.58
20.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Agro oil 46 5l AGRO

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
40.84
34.03 £
(8.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 70 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.