RAVENOL Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II

Index: RAV ATF DEXRON D II 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
74.16 £
(Price for 1L: 15.45 18.54 £)
request-default-article

Specification

Name:
ATF oil
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C185 A
OEM spec:
FORD M2C166 H
OEM spec:
RENK-DOROMAT
OEM spec:
MB 236.6
OEM spec:
MB 236.7
OEM spec:
DEXRON II D
OEM spec:
FORD MERCON
OEM spec:
FORD M2C9010 B
OEM spec:
FORD M2C138 CJ
OEM spec:
CATERPILLAR TO-2
OEM spec:
ALLISON C3
OEM spec:
ALLISON C4
OEM spec:
MAN 339 Z1
OEM spec:
ZF TE-ML 04D
OEM spec:
ZF TE-ML 11A
OEM spec:
ZF TE-ML 14A
OEM spec:
VOITH H55.6335.XX
OEM spec:
ZF TE-ML 17C
OEM spec:
ZF TE-ML 03D
OEM spec:
ZF TE-ML 05L
OEM spec:
DTFR 13C140
Product line:
ATF Dexron II
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Bar code:
IC-C3F1D7, 4014835824010, 4014835733596, PU-C3F1D7
Item code:
C3F1D7
Item index:
1213102
PCN:
27101987
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
Allison C3
Specification:
Allison C4
Specification:
Caterpillar TO-2
Specification:
CVT
Specification:
Ford M2C-138 CJ
Specification:
Ford M2C-166H
Specification:
Ford M2C-185A
Specification:
Ford MERCON®
Specification:
Ford SQM-9010B
Specification:
GM Dexron® II D
Specification:
MAN 339 Z1
Specification:
MB 236.6
Specification:
MB 236.7
Specification:
Renk Doromat
Specification:
Voith H55.6335.xx
Specification:
ZF TE-ML 03D
Specification:
ZF TE-ML 04D
Specification:
ZF TE-ML 05L
Specification:
ZF TE-ML 11A
Specification:
ZF TE-ML 14A
Specification:
ZF TE-ML 17C
Specification:
DTFR 13C140 (MB 236.
Oil:
Part Synthetic Oil
ATF oil ATF Dexron II (4L) ; ALLISON C3; ALLISON C4; CATERPILLAR TO-2; DEXRON II D; DTFR 13C140; FORD M2C138 CJ; FORD M2C166 H; FORD M2C185 A; FORD M2C9010 B; FORD MERCON; MAN 339 Z1; MB 236.6; MB 236

Cross references Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II

Cross references

ORLEN
Automatic transmission oil 5l HIPOL

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.10
23.42 £ 52.18 £
(5.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.10 £

LIQUI MOLY
Power steering oil 5l TopTec 1100

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.64
63.87 £ 116.02 £
(15.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.64 £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.62
28.85 £
(8.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Power steering oil 4l ATF

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.06
28.38 £ 63.88 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.06 £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.58
34.65 £
(8.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

Cat-TO-2 CATERPILLAR
Ford M2C-166H FORD
Ford M2C-185 A FORD
Ford SQM-9010B FORD
M2C-138CJ FORD
M2C-166H FORD
M2C-185A FORD
MERCON FORD
SQM-9010B FORD
MB 236.6 MERCEDES
MB 236.7 MERCEDES
H55.6335 VOITH
VOITH H55.6335 VOITH
VOITH H55.6335.xx VOITH

Other codes

B00QL0OCO8 AMAZON (ASIN)
B07B2G7KC4 AMAZON (ASIN)
1213102 ARTNR_Z_TCD
1213102-004-01-999 NR_KAT
ALLISON C3 OEM SPECYFIKACJA
ALLISON C4 OEM SPECYFIKACJA
CATERPILLAR TO-2 OEM SPECYFIKACJA
DEXRON II D OEM SPECYFIKACJA
DTFR 13C140 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C138 CJ OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C166 H OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C185 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C9010 B OEM SPECYFIKACJA
FORD MERCON OEM SPECYFIKACJA
MAN 339 Z1 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.6 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.7 OEM SPECYFIKACJA
RENK-DOROMAT OEM SPECYFIKACJA
VOITH H55.6335.XX OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 03D OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 04D OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 05L OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 11A OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 14A OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 17C OEM SPECYFIKACJA
1213102 RAVENOL
1213102-004 RAVENOL
1213102-004-01-999 RAVENOL
1213102-010 RAVENOL
ATF DEXRON D II RAVENOL
RAVENOL ATF DEXRON D II RAVENOL
ZF TE-ML 03D ZF
ZF TE-ML 04D ZF
ZF TE-ML 05L ZF
ZF TE-ML 11A ZF
ZF TE-ML 14A ZF
ZF TE-ML 17C ZF
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II
Product opinion:Automatic transmission oil 4l ATF Dexron II
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.