Availability


Price



Size

Oils, Fluids & Chemicals

A~5090009

GIPRO
Additive, soot/particulate filter regeneration LBHP64

Capacity [l] 1,7
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
133.54
111.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83609

Capacity [l] 1,1
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
113.08
94.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83610

Capacity [l] 2,2
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
161.58
134.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83612

Capacity [l] 1,75
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
137.34
114.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83616

Capacity [l] 1,6
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.66
115.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

WALKER
Additive, soot/particulate filter regeneration WALK83617

Capacity [l] 3,3
Name Diesel additives
Intended use (parts, components) for DPF/FAP filter
Add to cart
(0)
1 pcs.
210.06
175.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil VECTON MULTICV2 10W40 5L

10W40 5l

API CG-4 CH-4 CD CC CF-4 CI-4 CJ-4 CE
ACEA E3 E5 E2 E9
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
1 pcs.
63.36
52.80 £
(12.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

COMMA
Engine Oil 0W20 1l Eco-M synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.64
14.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 F.34 5W30 20L

5W30 20l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
403.06
335.88 £
(20.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 20l TITAN

5W30 20l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
319.54
266.28 £
(15.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W40 5l Synthoil Energy

0W40 5l

API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W40 1l Mobil 1 synthetic

0W40 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
19.18
15.98 £ 27.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.18 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 1l M-SUP synthetic

0W20 1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
1 pcs.
11.11
9.26 £ 17.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.11 £

MOPAR
Engine Oil 15W40 0,946l MaxPro

15W40 0.946l

Add to cart
(0)
1 pcs.
16.01
13.34 £ 19.80 £
(16.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.01 £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 4l 8100

10W60 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
88.14
73.45 £
(22.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 1l NGEN HYBRID

0W20 1l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
17.48
14.57 £ 28.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.48 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 4l MAX EXPERT

0W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.98 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l USVO

0W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.84
33.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W20 4l Cleansynto

5W20 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
94.12
78.43 £
(23.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

SHELL
Engine Oil 5W20 5l Helix

5W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
67.51
56.26 £ 126.66 £
(13.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 67.51 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 4l Quartz

0W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
82.36
68.63 £
(20.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
113.46
94.55 £
(22.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

KARCHER
Cleaning agent for ceramic tiles; for tiles concentrate 6.295-082.0

Name Cleaning agent
Intended use for ceramic tiles for tiles
Application manual cleaning
Application - devices for brush cleaner for high-pressure washers
Capacity [l] 10
Concentrate Yes
Line RM 753
Add to cart
(0)
1 pcs.
99.77
83.14 £ 107.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 99.77 £

ATHENA
Silicon Lubricant

Name Silicone grease
Capacity [l] 0.08
Add to cart
(0)
1 pcs.
15.94
13.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,125l for high temperatures

0.125l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
1 pcs.
20.22
16.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 77 of 78 next

Oils and Chemicals – The Lifeblood of Your Car 

A car isn’t just a collection of mechanical parts like suspension or braking systems. It also relies on the essential fluids that keep these systems operational. Essentially, every moving part of a vehicle requires some form of lubrication. Hydraulic systems, such as the braking system or power steering, need fluid to function and perform their tasks effectively. 

Oils and chemicals are therefore indispensable for any vehicle. They ensure that the intricate machinery of a car remains functional. Comparing the complex network of fuel, brake, and other lines to the human circulatory system is entirely justified. 

Engine Oils – The Most Crucial Fluid in Every Car 

One of the most critical fluids in any vehicle powered by an internal combustion engine, including cars and motorcycles, is engine oil. It ensures the proper operation of the engine. 

In modern engines, engine oil does much more than create a protective film for moving parts. It also helps maintain the condition of timing belts, especially wet timing belts that operate in an oil bath, significantly extending their lifespan. 

Beyond lubricating moving engine parts, engine oil also: 

Modern engine oils are multi-functional products. This is why choosing the right oil for your engine type is so important. 

Today’s synthetic oils offer superior protection compared to traditional mineral oils, especially for vehicles operating under demanding conditions. 

When selecting an engine oil for your car, always consider the viscosity grade required. This determines the oil's thickness, which is crucial for your engine's specific needs. Consult a mechanic or check your car manufacturer’s recommendations for the best choice. 

Additional Chemicals and Other Automotive Oils 

Although modern oils come with numerous additives, many drivers opt for extra automotive chemicals, such as oil additives like ceramic protectants, which provide additional protection to cylinder surfaces. 

Your car also contains gear oil for the gearbox, ensuring smooth and long-lasting operation. 

Besides oils and fuel, AdBlue has become a standard fluid. AdBlue is a urea solution injected into the catalytic converter of diesel engines to break down harmful nitrogen oxides into environmentally safe compounds. 

Once a novelty, AdBlue dispensers are now a common sight at fuel stations across the UK. For passenger cars, smaller amounts are available in bottles or canisters, suitable for individual use. 

Automotive Chemicals – Essential Fluids for Every Car 

Every car contains a variety of essential fluids. In addition to oils, gear oils, and AdBlue, you’ll also find: 

All of these automotive chemicals are crucial for the smooth operation of a vehicle’s components. Without coolant, the cooling system would fail, leading to engine overheating and potential damage. Without brake fluid, the braking system would cease to function, putting safety at risk. 

While these are the most important fluids, automotive chemicals also include products for cleaning and protecting your car’s exterior and interior, such as polish for the paintwork, dashboard cleaners, and leather conditioners. 

Removing stubborn stains or cleaning an engine in older cars would be almost impossible without the right chemicals. 

Top Oils and Chemicals from Trusted Brands at Inter Cars 

The Inter Cars range includes oils and chemicals from trusted brands. Our selection features names like: 

Since oils and chemicals play a vital role in vehicle performance, selecting the right products is essential for safety and reliability on the road. 

Choose high-quality oils and chemicals from Inter Cars to ensure your car runs smoothly. Don’t wait – take care of your vehicle today! 

FAQ Section

Does the brand of engine oil matter?

It’s hard to give a definitive answer. Avoid unknown brands, even if they appear to meet standards. Trusted brands like Castrol, Shell, Total, Mobil, and Elf are safe bets. Smaller brands such as Comma, Gulf, Motul, Ravenol, Liqui Moly, Valvoline, and Fuchs are also excellent choices. Polish refineries like Orlen and Lotos produce reliable oils too. Manufacturer certifications are a good guideline when choosing. 

Where can I dispose of used engine oil?

Some petrol stations and garages accept used oil, though they aren’t obligated to. The best option is to change your oil at a reputable garage that can legally store and dispose of it. 

What is AdBlue?

AdBlue is a fluid essential for SCR systems in modern diesel engines. If your car runs out of AdBlue, a warning will alert you, and in extreme cases, the engine may not start.