TOTALENERGIES Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Index:
QUARTZ 0W30 I. FIRST 5L
Rate this product first
>9
pcs.
96.52 £
(Price for 1L:
16.09 19.30
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2312
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
FIAT 9.55535 DS1
OEM spec:
PSA B71 2302
OEM spec:
FIAT 9.55535 GS1
OEM spec:
LAND ROVER 03.5007
OEM spec:
JAGUAR 03.5007
API:
SN+
ACEA:
C2
Product line:
Quartz INEO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-DD62DF, 3425901029320, PU-DD62DF, 3425901108216
Item code:
DD62DF
Item index:
7BJ
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
ACEA specification:
C2
API specification:
SN+
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-DS1
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-GS1
Oil manufacturer recommendation:
JLR STJLR.03.5007
Manufacturer Approval:
PSA B71 2302
Manufacturer Approval:
PSA B71 2312
SAE viscosity class:
0W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz INEO (5L) 0W30 ;API SN+; ACEA C2; FIAT 9.55535 DS1; FIAT 9.55535 GS1; JAGUAR 03.5007; LAND ROVER 03.5007; PSA B71 2302; PSA B71 2312; TOYOTA
Cross references Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO
Cross references
CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 0W30 5l MAGNATEC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC
ACEA C2
Intended use Passenger cars
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.41 £
RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO
API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE
ACEA C2
Intended use Passenger cars
49.70
41.42 £ 69.04 £
(12.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
49.70 £
VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER
API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.54 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310
ACEA C2
Intended use Passenger cars
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 0W30 5l synthetic
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 0W30 5l TITAN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
104.22
86.85 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION
API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
59.18
49.32 £ 96.40 £
(11.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.18 £
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion