Availability


Price



Size

Transmission oils - Oils

A~5010179

FEBI
Automatic transmission oil 5l

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
123.12
102.60 £
(24.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.24
72.70 £
(17.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.29
9.41 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.29 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.08
15.90 £ 39.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.08 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.36
6.97 £ 18.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.36 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.16
41.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
185.70
154.75 £
(46.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.06
8.38 £ 20.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.06 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.11
10.09 £ 25.14 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.11 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.35
7.79 £ 20.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.35 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.60
8.00 £ 22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.60 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.44
31.20 £ 94.02 £
(7.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.44 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.72
11.43 £ 22.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.62 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.14
44.28 £ 104.88 £
(10.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.46 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.20
8.50 £ 25.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.20 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.44
21.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.22
36.85 £ 98.74 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.22 £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.92
94.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.88
23.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.81
46.51 £ 127.18 £
(11.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 55.81 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.92
27.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
148.50
123.75 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.34
22.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.24
43.53 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l 8100

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.30
25.25 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1200

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.82
22.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1800

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.54
21.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.86
65.72 £ 115.90 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 78.86 £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 5l TopTec 1800

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
100.90
84.08 £
(20.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Automatic transmission oil 1l TopTec 1950

1l

Intended use Passenger cars Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.86
22.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 21 next


Transmission oil (gear oil) is a lubricant designed for use in automatic and manual transmissions, power steering systems, transfer cases, gearboxes, axles, and differentials of vehicles.

The purpose of transmission oil is to ensure smooth gear operation, protect the internal components of the transmission from wear and overheating, and clean the parts.

Oil for automatic transmissions is labeled as ATF (Automatic Transmission Fluids).

When should you replace the transmission oil?

Transmission oil should be replaced every 80,000–100,000 kilometers or every 6–8 years. Refer to your vehicle’s user manual for exact recommendations.

Experts in automatic transmissions recommend performing the first transmission oil change after a maximum of 60,000 kilometers and then every 30,000 kilometers thereafter.

Why is it important to replace the transmission oil?

• Oil deteriorates due to friction and high temperatures (e.g., during high-speed drives, traffic jams, or heavy loads), gradually losing its properties.

• Over time, oil ages. The shelf life of transmission oils, as indicated by manufacturers, is 5 years. However, this refers to storage in unopened packaging. In operation, oil typically has a shorter lifespan.

• During use, oil mixes with water vapor from the air, leading to a decline in its effectiveness.

• Operating oil can also mix with metal shavings generated by gear friction. Even the highest-quality materials and oils cannot prevent this. Metal shavings floating in the oil can damage transmission components.

Therefore, the longer you delay replacing the oil, the worse its properties become.

Where to buy transmission oil?

At our online store, you can purchase transmission oil for a wide range of car makes and models. The IC24.UK catalog offers an extensive selection of transmission oils from trusted manufacturers: FEBI, RAVENOL, CASTROL, MOTUL, and more. You can easily select the right transmission oil using our catalog, depending on your vehicle model. Additionally, our experienced team is ready to provide expert advice and help you choose the perfect product.

You can buy transmission oil with convenient delivery options across the UK. Order online and choose home delivery or collection from our various service points.

IC24.UK is an official distributor of globally renowned manufacturers of lubricants, including RAVENOL, CASTROL, and MOTUL. All our transmission oils come with certified quality guarantees.