Availability


Price



Size

Transmission oils - Oils

A~5010179

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 5l TRAXIUM

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
82.66
68.88 £
(16.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE HONDA
Power steering oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
74.38
61.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 4l PSF

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
96.12
80.10 £
(24.03 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l CVTF NS2/J1

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
321.18
267.65 £
(32.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l SU5

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
128.50
107.08 £
(32.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
23.16
19.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 140W 4l EPX

140W 4l

API GL-5 GL-4
Add to cart
(0)
6 pcs.
99.40
82.83 £
(24.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Power steering oil 0,473l

0.473l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
74.20
61.83 £
(156.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Power steering oil 20l SSF CHF 11S

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
6 pcs.
587.64
489.70 £
(29.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l ATF TYPE TQ 95

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
27.58
22.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
279.34
232.78 £
(27.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 5l AGRO

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
72.72
60.60 £
(14.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 90 4l MZG

90 4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
89.92
74.93 £
(22.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Axle Gear Oil 85W90 4l LS

85W90 4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
100.80
84.00 £
(25.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 90 4l LS

90 4l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
5 pcs.
103.36
86.13 £
(25.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil TITAN ATF 6400 20L

20l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
457.38
381.15 £
(22.87 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
269.10
224.25 £
(26.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF 6HP

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
265.00
220.83 £
(26.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l MB 9-serie

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
44.08
36.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 85W140 5l AGRIFARM

85W140 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
4 pcs.
76.74
63.95 £
(15.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 4l PSA

4l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
111.76
93.13 £
(27.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Automatic transmission oil TITAN FFL-10 20L

20l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
637.24
531.03 £
(31.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l Type Z1

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
121.80
101.50 £
(30.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l ATF 8HP

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
345.10
287.58 £
(34.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l FZ Mazda

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
3 pcs.
317.88
264.90 £
(31.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
30.66
25.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 70W80 4l

70W80 4l

API GL-5 MT-1 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
94.01
78.34 £ 178.18 £
(23.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 94.01 £

FEBI
Automatic transmission oil 20l ATF

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
358.06
298.38 £
(17.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l J2/S

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
289.54
241.28 £
(28.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 20l TF

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
949.56
791.30 £
(47.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 20 of 21 next


Transmission oil (gear oil) is a lubricant designed for use in automatic and manual transmissions, power steering systems, transfer cases, gearboxes, axles, and differentials of vehicles.

The purpose of transmission oil is to ensure smooth gear operation, protect the internal components of the transmission from wear and overheating, and clean the parts.

Oil for automatic transmissions is labeled as ATF (Automatic Transmission Fluids).

When should you replace the transmission oil?

Transmission oil should be replaced every 80,000–100,000 kilometers or every 6–8 years. Refer to your vehicle’s user manual for exact recommendations.

Experts in automatic transmissions recommend performing the first transmission oil change after a maximum of 60,000 kilometers and then every 30,000 kilometers thereafter.

Why is it important to replace the transmission oil?

• Oil deteriorates due to friction and high temperatures (e.g., during high-speed drives, traffic jams, or heavy loads), gradually losing its properties.

• Over time, oil ages. The shelf life of transmission oils, as indicated by manufacturers, is 5 years. However, this refers to storage in unopened packaging. In operation, oil typically has a shorter lifespan.

• During use, oil mixes with water vapor from the air, leading to a decline in its effectiveness.

• Operating oil can also mix with metal shavings generated by gear friction. Even the highest-quality materials and oils cannot prevent this. Metal shavings floating in the oil can damage transmission components.

Therefore, the longer you delay replacing the oil, the worse its properties become.

Where to buy transmission oil?

At our online store, you can purchase transmission oil for a wide range of car makes and models. The IC24.UK catalog offers an extensive selection of transmission oils from trusted manufacturers: FEBI, RAVENOL, CASTROL, MOTUL, and more. You can easily select the right transmission oil using our catalog, depending on your vehicle model. Additionally, our experienced team is ready to provide expert advice and help you choose the perfect product.

You can buy transmission oil with convenient delivery options across the UK. Order online and choose home delivery or collection from our various service points.

IC24.UK is an official distributor of globally renowned manufacturers of lubricants, including RAVENOL, CASTROL, and MOTUL. All our transmission oils come with certified quality guarantees.