Availability


Price



Size

Transmission oils - Oils

A~5010179

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX DUAL

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
17.33
14.44 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.33 £

FEBI
Automatic transmission oil 20l ATF

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
358.06
298.38 £
(17.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MERCEDES
Automatic transmission oil 5l

5l

Add to cart
(0)
2 pcs.
124.19
103.49 £ 184.90 £
(24.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 124.19 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l J2/S

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
289.54
241.28 £
(28.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 20l TF

20l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
949.56
791.30 £
(47.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Oil, dual-clutch transmission 4l DCT GT-R

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
472.86
394.05 £
(118.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
114.46
95.38 £
(28.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 1l

1l

Add to cart
(0)
2 pcs.
54.04
45.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Automatic transmission oil 1l Spirax synthetic

1l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
2 pcs.
25.48
21.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W85 0,946l

75W85 0.946l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
180.60
150.50 £
(190.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 0,946l

0.946l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
56.28
46.90 £
(59.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Transfer Case Oil 75W85 0,946l

75W85 0.946l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
154.62
128.85 £
(163.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W90 0,946l

75W90 0.946l

API GL-5 MT-1 GL-4
Add to cart
(0)
2 pcs.
86.58
72.15 £
(91.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 0,3l

0.3l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
20.80
17.33 £
(69.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Power steering oil 1l FLUIDE

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
2 pcs.
15.04
12.53 £ 22.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.04 £

CHEMPIOIL
Automatic transmission oil CH ATF CVT 20L PL

20l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
262.30
218.58 £
(13.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 pcs.
326.64
272.20 £
(32.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l J2/S

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
34.42
28.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l ATF TYPE TQ 95

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
103.06
85.88 £
(20.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Transmission Oil 10l TF

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
491.02
409.18 £
(49.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Oil, dual-clutch transmission 1l DCT GT-R

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
127.00
105.83 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 1l

1l

Add to cart
(0)
1 pcs.
48.84
40.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l MM SP

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
203.16
169.30 £
(20.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 10l Type F

10l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
230.40
192.00 £
(23.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
25.06
20.88 £ 28.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.06 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix

5W30 1l

API SL SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
10.96
9.13 £ 19.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.96 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

SHELL
Engine Oil 0W30 1l Helix

0W30 1l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
21.46
17.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,125l for high temperatures

0.125l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
1 pcs.
20.22
16.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 0,946l

0.946l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
154.62
128.85 £
(163.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 21 of 22 next


Transmission oil (gear oil) is a lubricant designed for use in automatic and manual transmissions, power steering systems, transfer cases, gearboxes, axles, and differentials of vehicles.

The purpose of transmission oil is to ensure smooth gear operation, protect the internal components of the transmission from wear and overheating, and clean the parts.

Oil for automatic transmissions is labeled as ATF (Automatic Transmission Fluids).

When should you replace the transmission oil?

Transmission oil should be replaced every 80,000–100,000 kilometers or every 6–8 years. Refer to your vehicle’s user manual for exact recommendations.

Experts in automatic transmissions recommend performing the first transmission oil change after a maximum of 60,000 kilometers and then every 30,000 kilometers thereafter.

Why is it important to replace the transmission oil?

• Oil deteriorates due to friction and high temperatures (e.g., during high-speed drives, traffic jams, or heavy loads), gradually losing its properties.

• Over time, oil ages. The shelf life of transmission oils, as indicated by manufacturers, is 5 years. However, this refers to storage in unopened packaging. In operation, oil typically has a shorter lifespan.

• During use, oil mixes with water vapor from the air, leading to a decline in its effectiveness.

• Operating oil can also mix with metal shavings generated by gear friction. Even the highest-quality materials and oils cannot prevent this. Metal shavings floating in the oil can damage transmission components.

Therefore, the longer you delay replacing the oil, the worse its properties become.

Where to buy transmission oil?

At our online store, you can purchase transmission oil for a wide range of car makes and models. The IC24.UK catalog offers an extensive selection of transmission oils from trusted manufacturers: FEBI, RAVENOL, CASTROL, MOTUL, and more. You can easily select the right transmission oil using our catalog, depending on your vehicle model. Additionally, our experienced team is ready to provide expert advice and help you choose the perfect product.

You can buy transmission oil with convenient delivery options across the UK. Order online and choose home delivery or collection from our various service points.

IC24.UK is an official distributor of globally renowned manufacturers of lubricants, including RAVENOL, CASTROL, and MOTUL. All our transmission oils come with certified quality guarantees.