LIQUI MOLY Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

Index: LIM7530 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
125.46 £
(Price for 1L: 20.91 25.09 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
FORD M2C961 A1
OEM spec:
FORD M2C946 A
OEM spec:
FORD M2C946 B1
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
MAZDA
OEM spec:
WULING
OEM spec:
HAVAL
OEM spec:
GREAT WALL GWM
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
GM 6094M
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
Product line:
Special TEC AA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-DEB226, 4100420075308
Item code:
DEB226
Item index:
P000334
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
ILSAC GF-6A
Oil manufacturer recommendation:
946-B1
Oil manufacturer recommendation:
961-A1
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C 946-A
Oil manufacturer recommendation:
GM 6094 M
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos1 Gen 3
Oil manufacturer recommendation:
GWM
Oil manufacturer recommendation:
HAVAL
Oil manufacturer recommendation:
Honda
Oil manufacturer recommendation:
Hyundai
Oil manufacturer recommendation:
Kia
Oil manufacturer recommendation:
Mazda
Oil manufacturer recommendation:
Nissan
Oil manufacturer recommendation:
Subaru
Oil manufacturer recommendation:
Toyota
Oil manufacturer recommendation:
Wuling
Engine oil Special TEC AA (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-7A; SQ; DEXOS1 GEN3; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C946 A; FORD M2C946 B1; FORD M2C961 A1; GM 6094M; GREAT WALL GWM; HAVAL; HONDA; HYUNDAI; KIA; MAZDA; NIS

Cross references Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

Cross references
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.36
80.30 £
(19.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.88 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
56.10
46.75 £ 97.50 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

7530 ARTNR_Z_TCD
P000334 ARTNR_Z_TCD
FORMULA FS 5W30 5L IC KROSY
7530 LIQUI MOLY
7530 NR_KAT
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 B1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C961 A1 OEM SPECYFIKACJA
GM 6094M OEM SPECYFIKACJA
GREAT WALL GWM OEM SPECYFIKACJA
HAVAL OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MAZDA OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
SUBARU OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
WULING OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.