RAVENOL Engine Oil 5W30 4l USVO

Index: RAV DXG SAE 5W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
118.80 £
(Price for 1L: 24.75 29.70 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C961 A1
OEM spec:
FORD M2C946 A
OEM spec:
FORD M2C946 B1
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
VWC 53034
OEM spec:
HONDA HTO-6
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
FORD M2C929 A
OEM spec:
CHRYSLER MS-13340
Product line:
USVO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4014835732391, IC-E6C76A, PU-E6C76A
Item code:
E6C76A
Item index:
1111124
PCN:
34031980
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP (RC)
Specification:
Chrysler MS-13340
Specification:
Chrysler MS-6395
Specification:
Fiat 9.55535-CR1
Specification:
Ford WSS-M2C929-A
Specification:
Ford WSS-M2C946-A
Specification:
Ford WSS-M2C946-B1
Specification:
Ford WSS-M2C961-A
Specification:
Ford WSS-M2C961-A1
Specification:
Honda/Acura HTO-06
Specification:
ILSAC GF-6A
Specification:
VWC 53034
Specification:
OV 040 1547 - G30
Specification:
API SP Resource Cons
Specification:
GM dexos1 Gen 3
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
5W-30
Engine oil USVO (4L) 5W30 ; CHRYSLER MS-13340; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN3; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C929 A; FORD M2C946 A; FORD M2C946 B1; FORD M2C961 A1; HONDA HTO-6; OPEL OV0401547; OPEL OV040154

Cross references Engine Oil 5W30 4l USVO

Cross references

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.36
80.30 £
(19.27 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.57 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

Other codes

1111124 ARTNR_Z_TCD
1111124-004-01-999 NR_KAT
CHRYSLER MS-13340 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C929 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 B1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C961 A1 OEM SPECYFIKACJA
HONDA HTO-6 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G30 OEM SPECYFIKACJA
VWC 53034 OEM SPECYFIKACJA
1111124 RAVENOL
1111124-004 RAVENOL
1111124-004-01-999 RAVENOL
DXG SAE 5W-30 RAVENOL
RAVENOL DXG SAE 5W-30 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l USVO
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l USVO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.