TOTALENERGIES Engine Oil 5W30 5l Quartz

Index: QUARTZ 5W30 9000F FGC 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
96.36 £
(Price for 1L: 16.06 19.27 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C961 A1
OEM spec:
DEXOS1 GEN3
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-F4B5DB, 3425901111667, PU-F4B5DB
Item code:
F4B5DB
Item index:
7SO
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

API specification:
SP
Manufacturer Approval:
Chrysler MS-13340
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-6395
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Manufacturer Approval:
GM GM dexos1 Gen 3
ILSAC specification:
GF-6A
Manufacturer Approval:
Opel 040 1547
Manufacturer Approval:
Opel OV 040 1547-G30
SAE viscosity class:
5W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-7A; SQ; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2; DEXOS1 GEN3; FIAT 9.55535 CR1; FORD M2C961 A1; OPEL OV0401547-G30

Cross references Engine Oil 5W30 5l Quartz

Cross references
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.57 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
56.10
46.75 £ 95.80 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

Other codes

7SO ARTNR_Z_TCD
GM5W30 NORMA
2228412 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN3 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C961 A1 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G30 OEM SPECYFIKACJA
1684530380 OEMPARTS
1689793280 OEMPARTS
95599877 OEMPARTS
2214291 TOTAL
228412 TOTAL
QUARTZ 9000 F FGC 5L TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l Quartz
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l Quartz
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.