LIQUI MOLY Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

Index: LIM2362 0W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
160.18 £
(Price for 1L: 26.70 32.04 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FIAT 9.55535 DS1
OEM spec:
FIAT 9.55535 GS1
OEM spec:
PEUGEOT B71 2312
OEM spec:
CITROEN B71 2312
ACEA:
C2
Product line:
TopTec 4310
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4100420023620, IC-E53A80, PU-E53A80
Item code:
E53A80
Item index:
P003590
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
0W-30
Manufacturer Approval:
ACEA C2
Manufacturer Approval:
Peugeot Citroen (PSA
Oil manufacturer recommendation:
9.55535-GS1
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-DS1
Engine oil TopTec 4310 (5L) 0W30 ; ACEA C2; CITROEN B71 2312; FIAT 9.55535 DS1; FIAT 9.55535 GS1; PEUGEOT B71 2312

Cross references Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l MAGNATEC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.41 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.70
41.42 £ 69.04 £
(12.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.70 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.52
80.43 £
(19.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.54 £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l synthetic

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
59.18
49.32 £ 96.40 £
(11.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.18 £

Other codes

B076K8VBX3 AMAZON (ASIN)
LIM2362 ARTNR_Z_OE
P003590 ARTNR_Z_TCD
ECO-P 0W30 C2 5L IC KROSY
FORMULA LEF 0W30 4L IC KROSY
LIM2362 LIQUI MOLY
B712312 NORMA
2362 NR_KAT
CITROEN B71 2312 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 DS1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GS1 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT B71 2312 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.