ELF Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

Index: EVO 0W30 F.T. PCX 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
59.18 £
96.40 £
(Price for 1L: 9.86 11.84 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.18 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2312
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
FIAT 9.55535 DS1
OEM spec:
PSA B71 2302
OEM spec:
FIAT 9.55535 GS1
OEM spec:
LAND ROVER 03.5007
OEM spec:
JAGUAR 03.5007
API:
SN+
ACEA:
C2
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901143477, IC-H0HNE3
Item code:
H0HNE3
Item index:
WOZ
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C2
API specification:
SN+
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-DS1
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-GS1
Oil manufacturer recommendation:
JLR STJLR.03.5007
Manufacturer Approval:
PSA B71 2302
Manufacturer Approval:
PSA B71 2312
SAE viscosity class:
0W-30
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (5L) 0W30 ;API SN+; ACEA C2; FIAT 9.55535 DS1; FIAT 9.55535 GS1; JAGUAR 03.5007; LAND ROVER 03.5007; PSA B71 2302; PSA B71 2312; TOYOTA

Cross references Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l MAGNATEC

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l MAGNATEC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.10
75.08 £
(18.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l SPECIFIC

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.41
49.51 £ 123.78 £
(11.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.41 £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA A5 B5 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
145.42
121.18 £
(36.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W30 4l ULTRA FORCE

0W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.70
41.42 £ 69.04 £
(12.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.70 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.52
80.43 £
(19.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.54
74.62 £ 123.58 £
(17.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.54 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4310

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.18
133.48 £
(32.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l synthetic

0W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.70
88.08 £
(21.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

WOZ ARTNR_Z_TCD
2230936 ELF
EVO FULLTECH PCX 0W30 5L ELF
FORMULA LEF 0W30 4L IC KROSY
2230936 NR_KAT
FIAT 9.55535 DS1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GS1 OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5007 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5007 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2302 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2312 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.