RAVENOL Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

Index: RAV EHS SAE 0W20 4L
Rate this product first
1 pcs. Last item
Capacity (l):
4
125.64 £
(Price for 1L: 26.18 31.41 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
JAGUAR 03.5006
OEM spec:
LAND ROVER 03.5006
OEM spec:
CHRYSLER MS-12145
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
MB 229.72
OEM spec:
FORD M2C952 A1
OEM spec:
FORD M2C962 A1
OEM spec:
FIAT 9.55535 GSX
OEM spec:
OPEL OV0401547-A20
OEM spec:
FORD M2C947 A
OEM spec:
VOLVO RBS0-2AE
OEM spec:
BMW LL-14 FE+
OEM spec:
FORD M2C954 A1
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
OEM spec:
FIAT 9.55535 DSX
API:
ILSAC GF-7A
API:
SQ
API:
RC
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
Cleansynto
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4014835858107, PU-F68F2B, IC-F68F2B
Item code:
F68F2B
Item index:
1111113
PCN:
34031980
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA C5
Specification:
ACEA C6
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SP (RC)
Specification:
BMW Longlife-14 FE+
Specification:
BMW Longlife-17 FE+
Specification:
Chrysler MS-12145
Specification:
Fiat 9.55535-DSX
Specification:
Fiat 9.55535-GSX
Specification:
Ford WSS-M2C947-A
Specification:
Ford WSS-M2C952-A1
Specification:
Ford WSS-M2C954-A1
Specification:
Ford WSS-M2C962-A1
Specification:
Geely
Specification:
ILSAC GF-6A
Specification:
Lynk & Co
Specification:
MB-Freigabe 229.71
Specification:
MB-Freigabe 229.72
Specification:
Polestar
Specification:
VOLVO
Specification:
OV 040 1547 - A20
Specification:
API SP Resource Cons
Specification:
STJLR.03.5006
Specification:
VOLVO VCC RBS0-2AE
Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil Cleansynto (4L) 0W20 ;API ILSAC GF-7A; RC; SQ; ACEA C5; C6; BMW LL-14 FE+; BMW LL-17 FE+; CHRYSLER MS-12145; FIAT 9.55535 DSX; FIAT 9.55535 GSX; FORD M2C947 A; FORD M2C952 A1; FORD M2C954 A

Cross references Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

Cross references

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.82
78.18 £
(18.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.38
50.32 £ 93.66 £
(12.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.38 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.13 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6610

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.33
81.94 £ 129.88 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 98.33 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.58
50.48 £ 86.58 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.58 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.45
38.71 £ 107.98 £
(9.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.45 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC V

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
134.20
111.83 £
(26.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.69
58.91 £ 118.60 £
(14.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.42 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.84
34.03 £ 70.56 £
(10.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.84 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
9 pcs.
112.62
93.85 £
(22.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
100.68
83.90 £
(20.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 71.99 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.26 £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
58.63
48.86 £ 95.68 £
(11.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.63 £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
124.12
103.43 £
(24.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.60 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
66.11
55.09 £ 109.62 £
(13.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.11 £

Other codes

1111113-004-01-999 ARTNR_Z_OE
1111113 ARTNR_Z_TCD
ECO-Z 0W20 5L IC KROSY
1111113-004-01-999 NR_KAT
BMW LL-14 FE OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-17 FE OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-12145 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 DSX OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GSX OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C947 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C952 A1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C954 A1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C962 A1 OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.71 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.72 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-A20 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
VOLVO RBS0-2AE OEM SPECYFIKACJA
1111113 RAVENOL
1111113-004 RAVENOL
1111113-004-01-999 RAVENOL
EHS SAE 0W-20 RAVENOL
RAVENOL EHS SAE 0W-20 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.