CASTROL Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT

Index: TRANSMAX CVT 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
95.68 £
(Price for 1L: 15.95 19.14 £)
request-default-article

Specification

Name:
ATF oil
Capacity [l]:
5
OEM spec:
INVECS II 4A/T
OEM spec:
MITSUBISHI MZ102658
OEM spec:
MITSUBISHI MZ320261
OEM spec:
MITSUBISHI MZ320262
OEM spec:
MITSUBISHI MZ320288
OEM spec:
MITSUBISHI S0001401
OEM spec:
NISSAN KLE53-00002
OEM spec:
NISSAN KLE53-00004
OEM spec:
PSA 9735EF
OEM spec:
TOYOTA 08886-02503
OEM spec:
TOYOTA 08886-02505
OEM spec:
MB 236.20
OEM spec:
NISSAN NS-2
OEM spec:
BMW CVT EZL 799A
OEM spec:
VW G 052 180 A1
OEM spec:
OPEL 19 40 713
OEM spec:
FORD M2C933 A
OEM spec:
HONDA 08200-9006
OEM spec:
HONDA 08260-99904
OEM spec:
HONDA 08260-99907
OEM spec:
TOYOTA 08886-02105
OEM spec:
PEUGEOT 9735EF
OEM spec:
NISSAN NS-3
OEM spec:
GM 19 40 713
OEM spec:
FORD M2C928 A
OEM spec:
SUZUKI CVT GREEN 1
OEM spec:
SUZUKI CVT GREEN 2
Product line:
TRANSMAX
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177179709, IC-G0YRP3, 4008177161049
Item code:
G0YRP3
Item index:
467204
PCN:
34031980
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
Toyota CVT Fluid TC
Oil manufacturer recommendation:
Toyota CVT Fluid FE
Oil manufacturer recommendation:
CVT Fluid NS-1
Oil manufacturer recommendation:
NS-2
Oil manufacturer recommendation:
NS-3
Oil manufacturer recommendation:
DIAQUEEN ATF SP-III
Oil manufacturer recommendation:
CVT Fluid J1
Oil manufacturer recommendation:
CVT Fluid J4
Oil manufacturer recommendation:
CVT Fluid J4+
Oil manufacturer recommendation:
Mazda CVTF 3320
Oil manufacturer recommendation:
Subaru i-CVT Fluid
Oil manufacturer recommendation:
i-CVT FG
Oil manufacturer recommendation:
Lineartronic II
Oil manufacturer recommendation:
Lineartronic CVTF
Oil manufacturer recommendation:
AMMIX CVT Fluid DC
Oil manufacturer recommendation:
CVT Fluid DFE
Oil manufacturer recommendation:
Suzuki CVT 3320
Oil manufacturer recommendation:
Green 1
Oil manufacturer recommendation:
Green 2
Oil manufacturer recommendation:
CVTF TC
Oil manufacturer recommendation:
Honda HCF-2 *
Oil manufacturer recommendation:
Hyundai/Kia SP-III
Oil manufacturer recommendation:
SP-CVT 1
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler NS-2
Oil manufacturer recommendation:
CVTF+4
Oil manufacturer recommendation:
Mini Cooper EZL799
Oil manufacturer recommendation:
Ford CVT23
Oil manufacturer recommendation:
MB 236.20
Oil manufacturer recommendation:
TL 52180 (G 052 180)
ATF oil TRANSMAX CVT (5L) ; BMW CVT EZL 799A; FORD M2C928 A; FORD M2C933 A; GM 19 40 713; HONDA 08200-9006; HONDA 08260-99904; HONDA 08260-99907; INVECS II 4A/T; MB 236.20; MITSUBISHI MZ102658; MITSUB

Cross references Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT

Cross references

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l CVT

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
119.26
99.38 £
(29.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Automatic transmission oil 5l

5l

Intended use Passenger cars Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.95
58.29 £ 95.56 £
(13.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.95 £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l CVTF NS3/J4

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
158.02
131.68 £
(39.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(18.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l

4l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
180.72
150.60 £
(45.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l CVTF NS2/J1

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.04
115.03 £
(34.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l CVT KFE

4l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
161.32
134.43 £
(40.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Oil, continuously variable transmission (CVT) 4l MOBIL CVTF synthetic

4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
44.17
36.81 £ 80.04 £
(11.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.17 £

Other codes

467204 ARTNR_Z_TCD
15F14C CASTROL
GEAR CVT 4L IC KROSY
MULTI VEHICLE CVT 4L IC KROSY
MULTI VEHICLE CVT 1L IC KROSY
15F14C NR_KAT
BMW CVT EZL 799A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C928 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C933 A OEM SPECYFIKACJA
GM 19 40 713 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08200-9006 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08260-99904 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08260-99907 OEM SPECYFIKACJA
INVECS II 4A/T OEM SPECYFIKACJA
MB 236.20 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI MZ102658 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI MZ320261 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI MZ320262 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI MZ320288 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI S0001401 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN KLE53-00002 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN KLE53-00004 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN NS-2 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN NS-3 OEM SPECYFIKACJA
OPEL 19 40 713 OEM SPECYFIKACJA
PEUGEOT 9735EF OEM SPECYFIKACJA
PSA 9735EF OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI CVT GREEN 1 OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI CVT GREEN 2 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08886-02105 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08886-02503 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08886-02505 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 180 A1 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT
Product opinion:Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.