Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Size
Name
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Oils engine
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.95 £
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.42 £
Bestsellers
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.50 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.46 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
52.54
43.78 £
(13.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.24
76.03 £
(22.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
43.84
36.53 £ 53.44 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.84 £
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.49 £
Bestsellers
79.54
66.28 £
(19.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £
Bestsellers
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£