Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 1l Racing Ultra Performance

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.84
38.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Racing Ultra Performance

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
176.74
147.28 £
(44.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

10W60 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

10W60 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l MAGNATEC

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.92
6.60 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.92 £

CASTROL
Engine Oil 0W40 4l EDGE

0W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.54
77.95 £
(23.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W40 1l EDGE

0W40 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.36
21.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.82
15.68 £ 23.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.82 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.02
23.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 5l semi-synthetic

10W40 5l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.92
32.43 £
(7.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 4l semi-synthetic

10W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.90
25.75 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W40 1l

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.32
9.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.60
11.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.58
7.15 £ 11.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.58 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 5L PL

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.98
56.65 £
(13.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 1l

5W40 1l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.20
9.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

10W60 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.48
10.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £
1 of 9 next