Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
OEM spec
Intended use
Base technology
Engine Oils
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
8.58
7.15 £ 11.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.58 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 1l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
13.92
11.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
18.88
15.73 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
104.20
86.83 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
22.20
18.50 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W16 1l Special TEC AA
Intended use Passenger cars
25.08
20.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100
API SP RC
Intended use Passenger cars
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA
API SP ILSAC GF-7B
Intended use Passenger cars
81.96
68.30 £ 112.72 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.96 £
MOBIL
Engine Oil 0W16 1l M-SUP synthetic
API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
10.58
8.82 £ 18.54 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.58 £
MOBIL
Engine Oil 0W16 4l M-SUP synthetic
API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
41.80
34.83 £ 72.04 £
(10.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.80 £