Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Engine Oils


VALVOLINE
Engine Oil 0W40 4l SYNPOWER

0W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.74 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l SYNPOWER

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.30
10.25 £ 18.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.30 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.32
11.10 £ 24.42 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.32 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 1l SYNPOWER

5W20 1l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.09
10.91 £ 23.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.09 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 1l SYNPOWER

5W40 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.33
14.44 £ 23.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.33 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.04
10.03 £ 19.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.04 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SN SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Extra Performance

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 1l

0W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.32
24.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.41
35.34 £ 62.58 £
(10.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.41 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 1l Quartz INEO

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.34
14.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 1l Helix

15W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 13.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Racing Extra Performance

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.78
38.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 1l MaxExpert

5W40 1l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.54
11.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 1l Quartz

10W40 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.95
8.29 £ 13.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.95 £
previous 6 of 9 next