Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W30


CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4410

5W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.04
17.53 £ 26.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.04 £

LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special Tec DX1

5W30 1l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.86
22.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.57
44.64 £ 98.16 £
(10.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.57 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.90
96.58 £
(28.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 1l Helix synthetic

5W30 1l

ACEA C1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.76
19.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert

5W30 1l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.94
10.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.88 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ 5W30 I. FGO 1L

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

5W30 5l

API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.86
24.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 20L

5W30 20l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
347.14
289.28 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

OE HONDA
Engine Oil 5W30 1l GREENTEC

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.38
36.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.76
24.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4400

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.95
17.46 £ 31.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.95 £

MOPAR
Engine Oil 5W30 0,946l MaxPro

5W30 0.946l

API SP ILSAC GF-6A
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.08
13.40 £
(17.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 1l Cleansynto

5W30 1l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.22
17.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 1l ULTRA FORCE

5W30 1l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.66
11.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE MAZDA
Engine Oil 5W30 1l DEXELIA ULTRA DPF

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.66
18.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.12
13.43 £ 25.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.12 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 1l TITAN

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.56
16.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

OE MAZDA
Engine Oil 5W30 1l DEXELIA ULTRA

5W30 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.66
18.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 1l MaxExpert

5W30 1l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.40
6.17 £ 16.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.40 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.65 £
previous 8 of 10 next