Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Offer
Oils engine 5W30
Bestsellers
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.51 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.39 £
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.72 £
Sports oils
Performance
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
Intended use Passenger cars
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF
API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
115.90
96.58 £
(28.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.36 £
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.65 £
55.60
46.33 £
(13.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
177.54
147.95 £
(44.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto
API SM
Intended use Passenger cars
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
70.80
59.00 £
(17.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.68 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE
ACEA C4
Intended use Passenger cars
89.29
74.41 £ 157.84 £
(7.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.29 £
previous
2 of 2