TOTALENERGIES Engine Oil 5W30 4l Quartz

Index: QUARTZ 5W30 9000 NFC 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
62.76 £
(Price for 1L: 13.08 15.69 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
FIAT 9.55535 N1
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
OEM spec:
LAND ROVER 03.5003
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
API:
SL
API:
CF
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901108247, IC-G0L57A, PU-G0L57A
Item code:
G0L57A
Item index:
TRC
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A5
Specification:
ACEA B5
API specification:
CF
API specification:
SL
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G1
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C913-D
Oil manufacturer recommendation:
GM 4718M
Manufacturer Approval:
JLR STJLR.03.5003
Manufacturer Approval:
Renault RN0700
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
VW C 53036
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (4L) 5W30 ;API CF; SL; ACEA A5; B5; FIAT 9.55535 G1; FIAT 9.55535 N1; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; LAND ROVER 03.5003; RENAULT RN 0700

Cross references Engine Oil 5W30 4l Quartz

Cross references

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

5W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

TRC ARTNR_Z_TCD
HAVOLINE ENERGY 5W30 4L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 FE 5W30 5L IC KROSY
QUARTZ 9000 FUTURE NFC 4L IC KROSY
SPECIFIC 913D 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 4LSET IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 SET S IC KROSY
M2C913-D NORMA
2213836 NR_KAT
FIAT 9.55535 G1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 N1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 D OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
213836 TOTAL
216627 TOTAL
2213836 TOTAL
QUARTZ 9000 NFC 4L TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l Quartz
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l Quartz
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.