Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Offer
Oils engine 5W30
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.53 £
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.46 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic
API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.50 £
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
MOTUL
Engine Oil 6100 SYN-CLEAN FE 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
57.66
48.05 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.42 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
51.90
43.25 £
(12.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 2
next