Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Oils engine 5W30

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l MAGNATEC synthetic

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.66
15.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.82
15.68 £ 23.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.82 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 12x1l EDGE

5W30 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
286.62
238.85 £
(23.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

5W30 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.36
20.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l GTX

5W30 1l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.80
14.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

5W30 1l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.88
19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

5W30 1l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.08
10.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.84
65.70 £
(15.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.59
7.99 £ 17.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.59 £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.12
15.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.96
70.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 1l TITAN

5W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.46
14.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 1l TITAN

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.38
7.82 £ 17.26 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.38 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4200

5W30 1l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
26.27
21.89 £ 32.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.27 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4300

5W30 1l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.47
14.56 £ 26.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4400

5W30 5l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
102.18
85.15 £ 134.20 £
(20.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 102.18 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l TopTec 4600

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.44
19.53 £ 29.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.44 £
1 of 4 next