Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Base technology

Offer

Oils engine 5W30

  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.51 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Extra Performance

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.24
95.20 £
(28.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.90
96.58 £
(28.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.65
30.54 £ 57.58 £
(9.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.65 £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.60
46.33 £
(13.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Racing Super Performance

5W30 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
177.54
147.95 £
(44.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
118.80
99.00 £
(29.70 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SM
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.96
91.63 £
(27.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
91.12
75.93 £
(22.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
74.50
62.08 £
(18.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

ACEA C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
89.29
74.41 £ 157.84 £
(7.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.29 £
previous 2 of 2