Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

API

ACEA

Product line

Intended use

Base technology

Oils engine 5W40

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.25 £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.32 £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Motorcycle

SILKOLENE
4T engine oil 5W40 SILKOLENE QUAD ATV 4l 4T bio-degradable packaging, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B3
Intended use Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.56
54.63 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £