Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W40
Bestsellers
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
58.27 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
49.26
41.05 £
(9.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.44 £
Bestsellers
38.58
32.15 £ 82.54 £
(7.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.58 £
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.82 £
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
Bestsellers
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
128.74
107.28 £
(25.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
99.83
83.19 £ 170.32 £
(6.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
99.83 £
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
56.51 £
MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
117.24
97.70 £
(23.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x5l synthetic
API SN CH-4
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
193.42
161.18 £
(9.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£