MOTUL Engine Oil 5W40 5l 6100
Index:
6100 SYN-NER S 5W40 5L
Rate this product first
>9
pcs.
47.09 £
81.58
£
(Price for 1L:
7.85 9.42
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2296
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
FIAT 9.55535 N2
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
CHRYSLER MS-10725
OEM spec:
FIAT 9.55535 H2
OEM spec:
FIAT 9.55535 M2
OEM spec:
CHRYSLER MS-10896
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
6100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650407081, IC-H0LTCI
Item code:
H0LTCI
Item index:
15918
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
SAE viscosity class:
5W-40
ACEA specification:
A3/B4
API specification:
SN
Oil manufacturer recommendation:
BMW LL-01
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 10725
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 10896
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 12991
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-H2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-M2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-N2
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-Z2
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.5
Oil manufacturer recommendation:
PORSCHE A40
Oil manufacturer recommendation:
PSA B71 2296
Oil manufacturer recommendation:
RENAULT RN0700
Oil manufacturer recommendation:
RENAULT RN0710
Oil manufacturer recommendation:
VW 502 00 505 00
Engine oil 6100 (5L) 5W40 ;API SN; ACEA A3; B4; BMW LL-01; CHRYSLER MS-10725; CHRYSLER MS-10896; CHRYSLER MS-12991; FIAT 9.55535 H2; FIAT 9.55535 M2; FIAT 9.55535 N2; FIAT 9.55535 Z2; MB 229.5; PORSCH
Cross references Engine Oil 5W40 5l 6100
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API SP
Intended use Passenger cars
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Synthoil High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
83.76
69.80 £ 129.90 £
(16.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
83.76 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen
API CF SN
Intended use Passenger cars
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP SN+
Intended use Passenger cars
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz
API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
50.77 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
NEW ARRIVALS
TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
84.84
70.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE
Intended use Passenger cars
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.02 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
196.14
163.45 £
(9.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
165.58
137.98 £
(10.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.97 £
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
MOBIL
Engine Oil 5W40 5l M-SUP
API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
73.92
61.60 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.64 £
MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO
API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
74.45 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil Helix 5W40
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix
API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
44.53
37.11 £ 64.62 £
(11.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.53 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.21 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.93 £
OE numbers
| 9.55535-H2 | FIAT |
| 9.55535-M2 | FIAT |
| 9.55535-N2 | FIAT |
| 9.55535-Z2 | FIAT |
| RN0700 | RENAULT |
| RN0710 | RENAULT |
| 502.00/505.00 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion