TOTALENERGIES Engine Oil 5W40 5l Quartz

Index: QUARTZ 5W40 9000 E 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
34.96 £
65.20 £
(Price for 1L: 5.83 6.99 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.96 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
CHRYSLER MS-12991
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-01
OEM spec:
MB 229.5
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
PORSCHE A40
OEM spec:
FIAT 9.55535 G2
OEM spec:
FIAT 9.55535 N2
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
FIAT 9.55535 Z2
OEM spec:
FIAT 9.55535 M2
API:
CF
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
Quartz
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3425901019277, IC-B1084A, PU-B1084A, 3425901107035
Item code:
B1084A
Item index:
NCT
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A3
ACEA specification:
B4
API specification:
CF
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-01
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-12991
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-M2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-N2
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-Z2
Manufacturer Approval:
MB 229.5
Manufacturer Approval:
Porsche A40
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
VW 502.00
Manufacturer Approval:
VW 503.01
Manufacturer Approval:
VW 505.00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Quartz (5L) 5W40 ;API CF; SN; ACEA A3; B4; BMW LL-01; CHRYSLER MS-12991; FIAT 9.55535 G2; FIAT 9.55535 M2; FIAT 9.55535 N2; FIAT 9.55535 Z2; MB 226.5; MB 229.5; PORSCHE A40; VW 502.00; VW 5

Cross references Engine Oil 5W40 5l Quartz

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP

5W40 4l

API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 6100

5W40 4l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 6100

5W40 5l

API SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.44 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.96
115.80 £
(27.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto

5W40 4l

API SP SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE

5W40 4l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.72 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz

5W40 5l

API SP CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.77 £
NEW ARRIVALS

TOTALENERGIES
Engine Oil Quartz 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.84
70.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.02
40.02 £ 79.66 £
(9.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.02 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE

5W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER

5W40 4l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.43 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.48 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l

5W40 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l

5W40 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £

ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.83 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 4l 8100

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
2 pcs.
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.38 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
35.64
29.70 £ 85.56 £
(7.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.64 £

RAVENOL
Engine Oil 5W40 5l USVO

5W40 5l

API SP SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.45
62.04 £ 104.58 £
(14.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.45 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil Helix 5W40

5W40 5l

API SP
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.56
67.13 £
(16.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B003U7Q96Y AMAZON (ASIN)
NCT ARTNR_Z_TCD
CH U. XDI 5W40 4L M IC KROSY
CH U. XDI 5W40 4L M SET IC KROSY
CH U. XDI 5W40 5L M IC KROSY
FORMULA GX 5W40 5L IC KROSY
HAVOLINE ULTRA 5W40 4L IC KROSY
LIM9511S 5W40 5L+2666 IC KROSY
QUARTZ 9000 5W40 5L WYP IC KROSY
SYNER-G 5W40 5L IC KROSY
ULTRA F. C3 5W40 4L SET S IC KROSY
2216272 NR_KAT
BMW LL-01 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-12991 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 G2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 M2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 N2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 Z2 OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.5 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE A40 OEM SPECYFIKACJA
VW 502.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
213697 TOTAL
216609 TOTAL
2216272 TOTAL
QUARTZ 9000 EN. 5W40 5L TOTAL
QUARTZ 9000 ENERGY 5W40 TOTAL
TOTAL QUARTZ 9000 ENERGY 5W40 TOTAL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l Quartz
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l Quartz
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.