Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
OEM spec
Product line
Intended use
Base technology
Oils engine 5W40
Bestsellers
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
17.70
14.75 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
16.73
13.94 £ 27.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.73 £
Bestsellers
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.90
68.25 £ 120.22 £
(16.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.90 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
29.04
24.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 5l Leichtlauf High Tech
API CF SM
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
120.34
100.28 £
(24.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
10.37
8.64 £ 17.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
10.37 £
54.10
45.08 £
(13.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
47.09
39.24 £ 81.58 £
(9.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.44 £
7.79
6.49 £ 18.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
7.79 £
Bestsellers
58.48
48.73 £
(14.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.97 £
Bestsellers
8.39
6.99 £ 20.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.39 £
SHELL
Engine Oil 5W40 1l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
8.52
7.10 £ 15.64 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.52 £
11.26
9.38 £ 19.62 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.26 £
Bestsellers
50.77
42.31 £ 84.88 £
(10.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
50.77 £
8.57
7.14 £ 15.16 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
8.57 £
34.96
29.13 £ 65.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.96 £
NEW ARRIVALS
19.36
16.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
NEW ARRIVALS
84.84
70.70 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
21.58
17.98 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
15.70
13.08 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
70.18
58.48 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £