Size
OEM spec
Product line
Engine Oil
A~6010016~1862
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
71.02
59.18 £
(17.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
14.93
12.44 £ 28.66 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.93 £
40.84
34.03 £ 70.56 £
(10.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.84 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 10W40 5l RUBIA OPTIMA
API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
45.43
37.86 £ 66.82 £
(9.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.43 £
VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 20L
API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
401.58
334.65 £
(20.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil TITAN GT1 P.2312 0W30 1L
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
28.02
23.35 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil CLASSIC 30
Intended use Passenger cars
37.92
31.60 £
(18.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W40
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
20.86
17.38 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
28.96
24.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
26.62
22.18 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 1l QUARTZ XTRA
API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
16.93
14.11 £ 24.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.93 £
19.14
15.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION
API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
17.28
14.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
125.58
104.65 £
(25.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
30.16
25.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 10W40 3x4l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
62.02
51.68 £ 88.72 £
(5.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
62.02 £
21.12
17.60 £ 28.26 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
21.12 £
TOTALENERGIES
Engine Oil QUARTZ XTRA 0W20
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
24.48
20.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
26.94
22.45 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
125.52
104.60 £
(25.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
79.56
66.30 £
(15.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
20.16
16.80 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.90
30.75 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
13.36
11.13 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
94.92
79.10 £
(18.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
19 of 22
next