Availability


Price



Size

Capacity [l]

OEM spec

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Offer

Manual Transmission Oil

A~6010017~3225

RAVENOL
Automatic transmission oil 4l

4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
114.46
95.38 £
(28.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

SCOTTOILER
Special oil SCOTTOILER 0,125l for high temperatures

0.125l

Intended use Motorcycles
Add to cart
(0)
1 pcs.
20.22
16.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOPAR
Manual Transmission Oil 75W90 0,946l

75W90 0.946l

API GL-5 MT-1 GL-4
Add to cart
(0)
1 pcs.
86.58
72.15 £
(91.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 10l MTF

10l

API GL-4
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
1 pcs.
364.49
303.74 £ 563.14 £
(36.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 364.49 £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 80W140 1l

80W140 1l

API GL-5 MT-1
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
34.90
29.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 11 of 11

Manual Transmission Oil – Essential Lubrication for Smooth Gear Shifts

Manual transmission oil is a crucial component in maintaining the performance and longevity of your vehicle’s gearbox. Whether you're driving a high-performance sports car or a heavy-duty commercial vehicle, using the right **gearbox oil** ensures smooth gear changes, protects against wear and tear, and enhances overall efficiency.

Why is Manual Transmission Oil Important?

Unlike automatic transmissions, which rely on hydraulic fluid, **manual gearboxes** require specialised oil to lubricate their internal components. The right transmission oil reduces friction between moving parts, prevents overheating, and prolongs the life of synchronisers, bearings, and gears. Over time, transmission oil degrades due to heat and contaminants, making regular replacement essential for maintaining optimal performance.

Choosing the Right Transmission Oil

There are various types of manual transmission oils available, each formulated for specific vehicle requirements. The two main categories include:

  • Mineral-Based Transmission Oil: Suitable for older vehicles and standard driving conditions, offering good lubrication at an affordable price.
  • Synthetic Transmission Oil: Designed for modern and high-performance vehicles, providing superior thermal stability, extended lifespan, and better protection in extreme temperatures.

Key Benefits of High-Quality Transmission Oil

Using premium **manual gearbox oil** delivers a range of benefits, including:

  • **Smoother Gear Shifts:** Reduces resistance and ensures effortless changes between gears.
  • **Extended Component Life:** Protects gears and bearings from excessive wear and corrosion.
  • **Improved Fuel Efficiency:** Minimises friction losses, contributing to better mileage.
  • **Thermal Stability:** Performs well in both extreme heat and cold conditions.
  • **Reduced Noise & Vibration:** Helps in dampening gear noise, providing a quieter ride.

When Should You Change Your Manual Transmission Oil?

Transmission oil does not require frequent changes like engine oil, but it should still be replaced periodically to maintain efficiency. Most manufacturers recommend changing **manual gearbox oil** every **30,000 to 60,000 miles**, depending on the vehicle and driving conditions. If you notice symptoms like rough shifting, grinding noises, or difficulty engaging gears, it might be time for an oil change.

How to Check and Replace Transmission Oil

To ensure your transmission is always well-lubricated, follow these steps:

  1. Locate the transmission oil dipstick or fill plug (varies by vehicle model).
  2. Check the oil level and consistency – dirty or low oil may indicate the need for a change.
  3. Drain the old oil and refill with the recommended **gearbox oil** type.
  4. Ensure the correct oil level and reseal the plug securely.

Shop Quality Manual Transmission Oil at IC24.UK

At **IC24.UK**, we stock a wide range of **premium manual transmission oils** from leading brands. Whether you need **synthetic gear oil** for a performance car or **heavy-duty oil** for commercial vehicles, we have the right product for you.

Enhance your vehicle’s performance and longevity with the best transmission oil. **Browse our full selection of gearbox oils today!**

Looking for more auto parts? Check out our other high-quality products here.