SHELL Engine Oil 0W20 5l Helix

Index: HELIX U.ECT C6 0W20 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
79.60 £
102.52 £
(Price for 1L: 13.27 15.92 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.60 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MB 229.72
OEM spec:
FIAT 9.55535 GSX
OEM spec:
FORD M2C954 A1
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
Helix
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
5011987282452, IC-H0HDI4
Item code:
H0HDI4
Item index:
007A1848PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
C5
ACEA specification:
C6
Specification:
API GF-6A
API specification:
SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-17 FE+
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 955535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 955535-GSX
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C-954-A1
Manufacturer Approval:
MB 229.71
Manufacturer Approval:
MB 229.72
SAE viscosity class:
0W-20
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil Helix (5L) 0W20 (ULTRA) ;API ILSAC GF-6A; SP; ACEA C5; C6; BMW LL-17 FE+; FIAT 9.55535 CR1; FIAT 9.55535 GSX; FORD M2C954 A1; MB 229.71; MB 229.72

Cross references Engine Oil 0W20 5l Helix

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.02
85.85 £
(25.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SN ILSAC GF-5
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
114.58
95.48 £
(22.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.03 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix synthetic

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
96.04
80.03 £
(19.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
101.02
84.18 £
(20.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

007A1848PL ARTNR_Z_TCD
550074671 ARTNR_Z_TCD
ECO-FO 0W20 5L IC KROSY
550074671 NR_KAT
BMW LL-17 FE OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GSX OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C954 A1 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.71 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.72 OEM SPECYFIKACJA
550074671 SHELL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l Helix
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l Helix
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.