GULF Engine Oil 5W30 5l FORMULA

Index: FORMULA GVX 5W30 5L
Rate this product first
0 pcs. This item will no longer be available
Capacity (l):
5
46.46 £
62.62 £
(Price for 1L: 7.74 9.29 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.46 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
PORSCHE C30
ACEA:
C3
Product line:
FORMULA
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
6290360822587, PU-G12P2R, IC-G12P2R, 5056004113432
Item code:
G12P2R
Item index:
FORMULA GVX 5W30 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
GULF, Manufacturer: Gulf Oil International Whitehall House, 238 North Church Street, PO Box 1043, George Town, Grand Cayman, KY1 -1102, Cayman Islands; Importer: GULF OIL SUPPLY COMPANY LIMITED B2 INDUSTRY STREET, ZONE 5 CENTRAL BUSINESS DISTRICT QORMI, CDB5030, MALTA, [email protected]
Engine oil FORMULA (5L) 5W30 ; ACEA C3; BMW LL-04; MB 229.51; PORSCHE C30; VW 504.00; VW 507.00

Cross references Engine Oil 5W30 5l FORMULA

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.80
49.83 £
(14.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.42
19.52 £ 41.46 £
(5.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.42 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l REVLINE

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
122.02
101.68 £
(10.17 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.80
29.00 £ 50.34 £
(6.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.80 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
147.34
122.78 £
(9.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.36
41.13 £
(12.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l synthetic

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.92
37.43 £
(11.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 3x4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
83.68
69.73 £ 143.34 £
(6.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.68 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.96
57.47 £ 95.34 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.96 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

1205-4x5L GULF
551641606872862 GULF
Formula GVX 5W-30 GULF
Formula GVX SAE 5W-30 GULF
Gulf Formula GVX 5W-30 GULF
Gulf Formula GVX SAE 5W-30 GULF
CAS EDGE 5W30 5L MKT IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L PL IC KROSY
CH U. LRX C3 5W30 4L SET IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA PCX PLUS 5W30 200 IC KROSY
FORMULA PCX PLUS 5W30 208 IC KROSY
HAVOLINE PRODS V 5W30 4L IC KROSY
MOBIL 1 ESP 5W30 NEW 5L IC KROSY
PROLIFE 5W30 199L IC KROSY
PROLIFE 5W30 5L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 4L IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 205L IC KROSY
1205-4x5L NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE C30 OEM SPECYFIKACJA
VW 504.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 507.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l FORMULA
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l FORMULA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.