Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Engine Oils
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W20 5l
API SP RC ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
45.59
37.99 £ 58.00 £
(9.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.59 £
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
Intended use Passenger cars
46.13
38.44 £ 107.04 £
(9.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.13 £
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
104.20
86.83 £
(20.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA
API SN ILSAC GF-5
Intended use Passenger cars
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA
API ILSAC GF-7A SQ
Intended use Passenger cars
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W20 5l Special TEC AA
Intended use Passenger cars
108.24
90.20 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100
API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
73.07
60.89 £ 123.48 £
(14.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.07 £
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
93.29 £
87.43
72.86 £ 129.60 £
(17.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
87.43 £