Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Offer
Engine Oils
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 10W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
30.35
25.29 £ 51.10 £
(7.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
30.35 £
Bestsellers
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
50.94
42.45 £
(12.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
59.74
49.78 £ 92.32 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
59.74 £
Bestsellers
32.51
27.09 £ 71.58 £
(8.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.51 £
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 4L
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
74.10
61.75 £
(18.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
55.86
46.55 £ 97.84 £
(13.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
55.86 £
Sports oils
Performance
173.32
144.43 £
(43.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
48.36 £
103.18
85.98 £
(25.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
177.54
147.95 £
(44.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.64
35.53 £
(10.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 3x4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
88.12
73.43 £ 140.14 £
(7.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
88.12 £
71.02
59.18 £
(17.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
141.94
118.28 £
(35.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
73.36
61.13 £
(18.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
134.70
112.25 £
(33.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l MAGNATEC
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
213.64
178.03 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
66.49
55.41 £ 89.52 £
(16.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
66.49 £
Bestsellers
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.91 £
previous
2 of 2